zdjęcie poglądowe

i

Autor: pixabay

Rankingi

Tutaj aż strach mieszkać! Z tych pomorskich miast uciekają mieszkańcy

Półwysep helski przyciąga rzesze turystów, lecz liczba stałych mieszkańców kurczy się alarmująco - oto rzeczywistość tych miejsc. Z najnowszych danych wynika, że wśród polskich miejscowości najszybciej tracących ludność, dwie pomorskie gminy zajęły drugą i trzecią pozycję. Zapraszamy do zapoznania się z rankingiem.

Najszybciej wyludniające się miasta na Pomorzu

Dane podane w tym artykule to zestawienie liczb z 2021 i 2002 roku, najnowsze informacje o wyludniających się miejscowości z Pomorza to porównanie ze statystykami z 2022 roku.

Portal polskawliczbach.pl przedstawił najnowszy raport o miastach w Polsce, które wyludniają się najszybciej. W rankingu porównano dane z 2002 i końca 2021 roku. Dane użyte w zestawieniu pochodzą z Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) Jak widać z tych statystyk, problem spadku liczby mieszkańców dotyczy większości miast w Polsce. Na Pomorzu mieszkańcy opuszczają popularne turystyczne miejscowości, w których bywają już tylko sezonowo. 

Pomorskie się wyludnia

Na drugim miejscu w ogólnopolskim zestawieniu znalazło się Władysławowo. Wyludniło się prawie najszybciej w całym kraju, a wyprzedziła je tylko Izbica w pow. Krasnostawskiego. Według danych liczba mieszkańców Władysławowa spadła o 33,6 procenta. Na koniec 2021 roku we Władysławowie mieszkało 9 751 osób, w 2002 roku było to 14 694. 

Powiat pucki wyludnia się najszybciej w Polsce

Kolejna w niechlubnym rankingu jest Jastarnia, również z powiatu puckiego. Tu liczba mieszkańców spadła o 32,3 procenta. W 2002 było tu 2 666 mieszkańców, w 2021 roku już tylko 3 936. W rankingu z miejscowości województwa pomorskiego znalazł się jeszcze Hel (6 pozycja), Sopot (36 pozycja) oraz Pelplin (98 pozycja w kraju).

Najszybciej wyludniające się miasta w Polsce to:

1. Izbica

2. Władysławowo

3. Jastarnia

4. Kazimierz Dolny

5. Pieszyce

6. Hel

7. Działoszyce

8. Zawadzkie

9. Kleszczele

10. Dęblin

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: redakcja.trojmiasto@eska.pl