Tygrzyk pająk

i

Autor: Monika Czekańska

niebezpieczne zwierzęta

Trudno się go nie bać, ale czy warto? Ten pająk jest jednym z najładniejszych w kraju!

Jest piękny, chociaż cieszy się złą sławą. Rozpoznasz go bez problemu, bez obaw możesz obserwować. Budzi strach już ze względu na ostre czarno-żółte ubarwienie. Czy naprawdę jest tak groźny jak o nim mówią? Wszystko o tygrzyku paskowanym.

Tygrzyk paskowany

Ten pająk przypomina osę, ale nazwę zawdzięcza podobieństwu do pasów tygrysa. Oprócz wyglądu charakterystyczna jest też sieć - z pasiastym wzmocnieniem, taką jakby drabinką. To bardzo charakterystyczne dla tego gatunku.

Jak rozpoznać pająka w paski?

Samica tygrzyka paskowanego (Argiope bruennichi)jest dużo większa od samca, gdyż osiąga długość ok. 25 mm. Jej głowotułów pokryty jest gęstym srebrzystym włosem, a na jaskrawożółtym odwłoku wyraźnie odznaczają się czarne poprzeczne paski. To właśnie samice jednych zachwycają, a innych straszą swoim wyglądem przypominającym osę. Jeżeli ktoś boi się os i pająków - ma tu prawdziwy miks. Czy warto bać się tego gatunku? Pająk w paski wygląda groźnie, ale wcale taki nie jest.

Tygrzyk paskowany - czy jest jadowity?

Odpowiedź jest prosta. Tygrzyk paskowany jest pająkiem sieciowym  z rodziny krzyżakowatych. Co za tym idzie, swoje ofiary łapie w sieci a następnie obezwładnia oraz trawi za sprawą jadu. Ma więc jad i może ugryźć człowieka, jak każdy inny krzyżak popularny w Polsce. Nie jest to jednak pająk ani szczególnie lubiący towarzystwo człowieka, ani nie jest gatunkiem agresywnym czy atakującym. MA spokojne usposobienie, a jego jak w przypadku ukąszenia może wywołać reakcje alergiczne u osób, które są uczulone. Jak wielokrotnie ostrzegały lasy państwowe: nie ma się czego bać, "pająk zachowuje się na tyle łagodnie, że jego ukąszenie jest mało prawdopodobne. Spotkamy go na dzikich łąkach, przy ścieżkach rowerowych i innych zaroślach. Charakterystyczna pajęczyna potwierdza jego obecność. Pająk żywi się owadami, szczególnie tymi latającymi. Samice zjadają również samce. Późnym latem przygotowują kokony, w których składają jaja - też można je spotkać zawieszone wśród traw. 

Czy tygrzyk paskowany jest pod ochroną?

Wiele mówi się o tym, że tygrzyk nie jest gatunkiem rodzimym i występuje w Polsce coraz liczniej. Wynika to z jednej rzeczy: do 2011 roku tygrzyk paskowany był pod ochroną, co oznacza, że uważano go za okaz rzadko spotykany. Teraz przez naukowców uznawany jest za występującego prawie w całej Polsce, najczęściej na południu. Najpiękniejsze, duże i barwne okazy to samice, samce są malutkie i nie wyglądają już tak imponująco. 

GALERIA: Te ryby są smaczne i tanie. Znajdziesz je w każdym sklepie

Wyrzucił na śmietnik olbrzymiego pająka w Dąbrowie Górniczej