zdjęcie poglądowe

i

Autor: Gdyński Dialog

Samorząd

To pierwsi kandydaci na prezydenta Gdyni! Opozycja przygotowuje się do wyborów

Wybory samorządowe dopiero wiosną 2024 roku, jednak z rocznym wyprzedzeniem przygotowania rozpoczął Gdyński Dialog. Przedstawiono dwie osoby: to Bartłomiej Austen i Aleksandra Kosiorek. Pozują z uściśniętą dłonią i tworzą jedną inicjatywę społeczną. Kim są kandydaci?

Gdyński Dialog, organizacja pozarządowa prowadząca konsultacje z mieszkańcami w lokalu przy ul. Starowiejskiej 7, jako pierwsza ogłosiła chęć startu w wyborach samorządowych w Gdyni. Przedstawia już także kandydatów, a dokładniej: dwoje kontrkandydatów w prawyborach prezydenckich. Wymieniono dwa nazwiska i zapowiedziano, że oznacza to rozpoczęcie starań o stanowisko prezydenta Gdyni.

W ekipie Gdyńskiego Dialogu jest co najmniej kilka osób z doświadczeniem, wykształceniem i umiejętnościami pozwalającymi ubiegać się o funkcję prezydenta miasta. Dwoje spośród nich oceniło również, że ma ochotę, czas i możliwość by podjąć się kandydowania. Ponieważ każdą z tych osób oceniamy bardzo wysoko, postanowiliśmy decyzję poprzedzić konsultacjami z mieszkańcami. (...) Nasza decyzja o prawyborach jest odważna i nietuzinkowa, ale wierzymy, że słuszna i buduje dobry kanon. Zamiast mówienia proponujemy rozmawianie, zamiast monologu – dialog, zamiast ogłaszania decyzji – wspólne przygotowanie do niej

- czytamy w oświadczeniu Dialogu.

Trzymając się za ręce, z uśmiechem ukazują się nam dwie twarze. To kandydaci prawyborów prezydenckich. Kim są kandydaci?

  • Bartłomiej Austen - przedsiębiorca, publicysta, mieszkaniec Dąbrowy
  • Aleksandra Kosiorek – radczyni prawna, działaczka społeczna, mieszkanka Orłowa.

Gdyński Dialog o to, kto ma stanąć do wyborów w najbliższym czasie pyta wszystkich mieszkańców. Najbliższe tygodnie określono czasem, kiedy kandydaci mają tworzyć dyskusję, przedstawić się szerzej mieszkańcom i pobudzić do działania. Idealny kandydat Gdańskiego Dialogu to ten który będzie potrafił "odwołać się do emocji i energii gdynian" ostatecznie wskazana ma zostać osoba, "która będzie motorem zmian, których nasze miasto bardzo potrzebuje".

Bartłomiej Austen oraz Aleksandra Kosiorek zapowiadają, że niezależnie od dalszych decyzji, będą razem współpracować, bo mają jeden cel.

Gdyński Dialog przygotował "Raport o stanie samorządu gdyńskiego". Publikuje w nim najważniejsze założenia: Jak czytamy:

Przez 18 miesięcy gdyńskie stowarzyszenia i środowiska skupione wokół różnych problemów rozmawiały ze sobą. Efektem pracy jest sformułowanie kluczowych spraw, które należy w Gdyni zmienić.

  • Transparentność procedur, działań i decyzji podejmowanych przez władze miasta oraz ich skutków finansowych
  • Dialog z mieszkańcami, realne konsultacje i partycypacja, partnerskie traktowanie rad dzielnic
  • Racjonalność wydatków, zmniejszanie zadłużania miasta, jasna koncepcja i hierarchia ograniczania wydatków
  • Powstrzymanie betonowania miasta i likwidacji terenów zielonych
  • Wprowadzanie rozwiązań realnie chroniących klimat i ekologicznych
  • Najpierw mieszkańcy – później goście
  • Partnerska, bliska współpraca z samorządami Trójmiasta oraz Małego Trójmiasta Kaszubskiego.

Ponad tym wszystkim, najczęściej powtarzanym słowem jest dialog i właśnie na nim opierają się prowadzone wciąż konsultacje. Taki ma też być charakter "prawyborów" prezydenckich.

Bartłomiej Austen

i

Autor: Gdyński Dialog Bartłomiej Austen - jeden z kandydatów w prawyborach prezydenckich Gdańskiego Dialogu
zdjęcie poglądowe

i

Autor: Gdyński Dialog Aleksandra Kosiorek - kandydatka w prawyborach Gdańskiego Dialogu

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: redakcja.trojmiasto@eska.pl

Pomorskie. Gdynia w kwiatach