Na ratunek zastawce
Wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu są wady zastawki mitralnej, która, kiedy działa prawidłowo, zapobiega cofaniu się krwi w sercu. Gdy zastawka jest nieszczelna, krew z lewej komory cofa się do lewego przedsionka serca. Powstaje fala zwrotna i wzrasta ciśnienie w lewym przedsionku, co skutkuje objawami niewydolności serca. Pacjenci skarżą się na uczucie zmęczenia, duszność, a podstawowe czynności stają trudne do wykonania.
Operujemy pacjentów z chorobami dodatkowymi, osoby starsze, które nie przeżyłyby operacji na otwartym sercu albo byłaby ona dla nich bardzo dużym ryzykiem. Jest to więc często jedyna i ostatnia możliwość terapii i szansa na normalne funkcjonowanie.
- podkreśla prof. Marcin Fijałkowski z UCK w Gdańsku
Polecany artykuł:
Naprawa zastawki mitralnej metodą „brzeg do brzegu” to jedna z najtrudniejszych i najbardziej wymagających procedur. Wprowadzamy przez żyłę udową specjalny zestaw cewników i urządzeń dzięki czemu mamy możliwość zszycia zastawki „brzeg do brzegu”. Zabieg wykonujemy u pacjentów z chorobami dodatkowymi, z dusznością przy niewielkim wysiłku, u osób starszych, które nie przeżyłyby operacji na otwartym sercu albo byłaby ona dla nich bardzo dużym obciążeniem.
- dodaje prof. Marcin Fijakowski.
W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym zabiegi naprawy zastawki mitralnej metodą „brzeg do brzegu” wykonywane są już od 6 lat. To procedura bardzo skomplikowana, trudna do przeprowadzenia. Wymaga dobrego przygotowania całego zespołu, który został zbudowany w taki sposób, by zapewnić ciągłość działania bez względu na sytuacje losowe czy okresy urlopowe. Zabiegi wykonują wspólnie kardiolodzy interwencyjni, kardiolodzy zajmujący się obrazowaniem, anestezjolodzy.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].