Do tej pory przerwa zimowa była podzielona na cztery terminy. Po zmianach, które wejdą w życie w nowym roku szkolnym, liczba terminów uszczupli się o jeden. Oznacza to, że ferie, jako okres wszystkich zsumowanych przerw zimowych w szkołach, będą krótsze.
Zmienią się także zasady dotyczące odbywania ferii w dwóch województwach jednocześnie. Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że przy nowym podziale, kierowano się tym, by w poszczególnych grupach województw były podobne liczby uczniów.
Wyjątkiem z nieco mniejszą liczbą uczniów jest województwo mazowieckie, co tłumaczone jest tym, że jest to region, w którym uczniowie najliczniej korzystają z wypoczynku zimowego (wyjazdów etc.).
W niektórych przypadkach ferie będą trwały jednocześnie w dwóch sąsiadujących ze sobą województwach, co jest, jak stwierdza MEN, odpowiedzią na potrzeby wyrażane przez rodziców uczniów.
Ferie 2025/2026. Znamy terminy. Te województwa będą miały przerwę zimową razem
"Na podstawie § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego, minister właściwy do spraw oświaty i wychowania – po zasięgnięciu opinii wojewodów i kuratorów oświaty – ogłasza terminy rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych w szkołach na obszarze poszczególnych województw" - czytamy na stronie gov-u.
MEN na swojej stronie podaje terminy ferii oraz grupy województw na rok szkolny 2025/26:
- 19 stycznia - 1 lutego 2026:
mazowieckie, pomorskie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie
- 2 lutego - 15 lutego 2026:
dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, zachodniopomorskie, małopolskie, opolskie
- 16 lutego - 1 marca 2026:
podkarpackie, lubelskie, wielkopolskie, lubuskie, śląskie.
Podlaskie i warmińsko-mazurskie nie muszą już mieć ferii osobno
Do tej pory województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie miały ferie osobno - ze względu na zamieszkującą te tereny mniejszość prawosławną, która potrzebowało wolnego 6 stycznia.
Obecnie Święto Trzech Króli jest wolne w całej Polsce, więc znajdywanie osobnego terminu dla tych dwóch województw nie jest już potrzebne.