Ze wsparcia skorzystali też przedsiębiorcy i rolnicy.
Co się udało
Dzięki Funduszom Europejskim można było zrealizować w regionie wiele ważnych inwestycji, takich jak: budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, rozbudowa Portu Lotniczego w Gdańsku, portów morskich w Gdańsku i Gdyni. To realizacja pomorskiego odcinka trasy S7, przebudowy dróg wojewódzkich i linii kolejowych, utworzenie Europejskiego Centrum Solidarności, Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni czy inkubatora Starter w Gdańsku. Wsparcie środków unijnych miało wpływ na rozwój regionu w niemal każdej sferze życia gospodarczego i społecznego regionu, generując impuls rozwojowy dla całego kraju i naszego województwa.
Można powiedzieć, że nasze członkostwo stało się pełnoletnie i dojrzałe. Przez pryzmat naszego regionu można zdecydowanie mówić o dużej dojrzałości. W najbliższych dniach dowiecie się Państwo więcej na temat tego, jak podsumowujemy te blisko dwie dekady obecności we wspólnocie. Życzę Wam wszystkim, a także sobie i moim współpracownikom, aby kolejne lata w UE były równie pełne szacunku do europejskich wartości, mniejszych i większych sukcesów, zrealizowanych inwestycji i doskonałych projektów, które codziennie polepszają komfort życia i pracy, pomagają, cieszą, a przede wszystkim rozwijają Pomorskie na różnych płaszczyznach
– napisał na Fb Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.
W ostatnich dwóch latach ważne było wsparcie ze środków UE na walkę z pandemią COVID-19. Fundusze na zakup potrzebnego sprzętu, środki ochronne oraz dostosowanie budynków otrzymało aż 39 podmiotów medycznych z terenu całego województwa pomorskiego. Kwota środków unijnych, które Zarząd Województwa Pomorskiego mógł przeznaczyć na ten cel, to prawie 317 mln zł. To pomogło nam skutecznie walczyć z pandemią.
Polecany artykuł:
O inwestycjach współfinansowanych przez Unię Europejską przeczytasz na stronie Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego.