Grzyby na halach targowych w Gdyni. Ile kosztują podgrzybki w listopadzie?

i

Autor: Monika Czekańska

hobby

To działa! Tajemnice lasu, które znać musi każdy grzybiarz!

2024-10-17 8:44

Lubisz kurki, podgrzybki, czy może twoje ulubione to koźlarze? Idąc do lasu warto wiedzieć, gdzie lubią rosnąć, a jedna ze wskazówek jest naprawdę prosta - wystarczy spojrzeć do góry i przyjrzeć się rosnącym drzewom!

Każdy grzyb ma swoje miejsce w przyrodzie. Każdy z nich do życia potrzebuje drzew, z którymi tworzy mykoryzę, czyli symbiozę pomiędzy grzybem i rośliną. My skupimy się na drzewach. Niektóre gatunki grzybów wyspecjalizowały się tak, że tworzą mykoryzę tylko z określonym gatunkiem rośliny. Przykładowo maślak żółty (Suillus grevillei) i maślak lepki (Suillus viscidus) mogą rosnąć tylko pod modrzewiami. Niektóre grzyby współżyją z grupą blisko spokrewnionych gatunków roślin, a jeszcze inne z bardzo licznymi gatunkami. Znajomość tego, z jakimi gatunkami roślin dany gatunek grzyba tworzy mykoryzę, ułatwia jego odszukanie i identyfikację.

W sosnowych lasach nadmorskich rozprzestrzenia się na przykład borowik amerykański - to gatunek, który w Polsce występuje tylko na północy kraju. 

Gdzie najlepiej szukać grzybów?

Chodząc po lesie, obserwując gatunki drzew z jakimi mamy do czynienia możemy się spodziewać jakie grzyby znajdziemy. Obserwacja drzew pomoże nam też w rozpoznaniu gatunków. 

Poniżej opisujemy w jakich miejscach poszukiwać wymienionych gatunków grzybów:

  • Podgrzybki można spotkać zarówno w lasach liściastych, jak i iglastych. Brunatne lubią sosny, świerki, a także dęby i buki. Zbiera się je nawet do listopada. Z kolei równie popularne zajączki dostępne są wszędzie – wyrastają wśród drzew liściastych, iglastych, a czasem nawet na trawnikach.
  • Prawdziwki, czyli borowiki szlachetne, pojawiają się od czerwca do listopada. Tworzą mikoryzę zwłaszcza z drzewami iglastymi – sosnami, ale zdarza się, że na mokrym podłożu wyrastają obok dębów. Co ciekawe, wyznacznikiem mogą być znajdujące się w pobliżu… muchomory. Czerwone trujące grzyby bardzo często rosną w pobliżu borowików.
  • Maślaki najlepiej zbierać jesienią, jest ich najwięcej we wrześniu i październiku. Zwyczajne występują w lasach iglastych – lubują się w sosnach. Grzybiarze i leśnicy polecają szczególnie młode okazy. Jeśli chodzi o gatunki żółte, lepiej patrzeć na okolice modrzewi.
  • Kurki najczęściej tworzą grupy przy sosnach i świerkach, można je jednak spotkać, podobnie jak prawdziwki, przy wiekowych dębach. Październik to ostatni moment na zebranie pieprzników jadalnych.
  • Ciekawym przypadkiem są koźlarze, zwłaszcza babki i pomarańczowożółte. Rosną tylko przy brzozach, dlatego też zwane są często brzozakami. Występują od czerwca do października.
  • Rydze to wymagające co do obróbki grzyby, ale warte uwagi. Zbiera się je do października, najlepiej szukać szlachetnych grzybów w sąsiedztwie sosen.
  • Najwięcej kani można uzbierać w lasach liściastych, zwłaszcza tam, gdzie jest najlepszy dostęp do światła. Czubajki kanie zbiera się do końca października.

GALERIA: Borowik amerykański czyli złotak wysmukły. 

Pomorskie. Sopockie molo kiedyś i dziś
Jadalne czy trujące? Quiz o grzybach.
Pytanie 1 z 10
Grzyb na zdjęciu to:
Pieczarka