Pieniądze z Unii zmieniają pomorską wieś
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich zmienia Pomorze - tak jest od lat. Koniec roku to jednak czas podsumowań, zestawień i nagród. Takie przyznali mieszkańcy - w głosowaniu wybrano siedem projektów, każdy w innej kategorii, które zostały zrealizowane do końca 2020 roku. Każdy zmienił życie mieszkańców wsi - nie ma w tym przesady. Miejscowości stały się atrakcyjne turystycznie, kultura stałą si dostępna lub życie zwyczajnie stało się łatwiejsze dzięki nowej drodze czy innej infrastrukturze. Mnie zaciekawiły trzy projekty, które opisuję dokładniej - to hity, które z sukcesem funkcjonują na pomorskiej wsi, a nie powstałoby gdyby nie pieniądze z Unii.
Polecany artykuł:
Konkurs na najlepsze inwestycje PROW Pomorskie
W perspektywie 2014-2020, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w województwie pomorskim wydanych zostało prawie 760 mln zł.
O tym jak #PROWzmieniaPomorskie (pod taką nazwą zrealizowano akcję na Pomorzu), najlepiej świadczą liczby. Dzięki środkom z programu powstało lub zostało zmodernizowanych:
- ponad 300 obiektów sportowych i rekreacyjnych w 89 pomorskich gminach
- wybudowanych zostało ponad 20 km dróg rowerowych
- powstało 500 nowych firm
- 35 gmin zyskało instalację wodno-kanalizacyjną.
PROW dał małym miejscowościom i miasteczkom szansę rozwoju i rozkwitu. Dzięki środkom Unii Europejskiej tego programu zaszły tam wielkie zmiany. Nie tylko wypiękniały, ale dzięki choćby inwestycjom w podstawową infrastrukturę techniczną, stały się lepszym miejscem do życia – podkreśla Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.
Najlepsze inwestycje sfinansowane na wsiach Pomorza
W grudniu 2024 przeprowadzono konkurs „PROW zmienia Pomorskie”, najlepsze projekty, które zostały wybrane poprzez głosowanie wskazał Pomorski Urząd Wojewódzki. Spośród 89 projektów zgłoszonych przez samorządy lokalne, instytucje kultury, stowarzyszenia i fundacje, koła gospodyń wiejskich oraz prywatnych przedsiębiorców wybrano 34, które poddano głosowaniu, ostatecznie wygrały:
- inwestycje drogowe: Miasto i Gmina Sztum, droga w Zajezierzu
- gospodarka wodno-ściekowa: Gmina Czersk
- niekomercyjną infrastruktura rekreacyjno-turystyczna: Gmina Bytów wieża widokowa
- inwestycje w kulturze: Gminna Biblioteka Publiczna w Kobylnicy
- ochronę zabytków i budownictwa tradycyjnego: Parafia rzymskokatolicka pw. bł. Michała Kolaza w Ryjewie
- przedsiębiorczość: Przedsiębiorczość: Joanna Armatowska-Góralczyk - stworzenie jurty
- aktywizacja i integracja mieszkańców wsi: Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie za organizację warsztatów.
Dzięki funduszom z Unii na Pomorzu mamy nowe atrakcje turystyczne i innowacyjne podejście do bibliotekarstwa - drogą obwoźną. Te projekty dokładnie opisujemy poniżej, wyróżnili je też głosujący pomorzanie.
Bibliobus z gminy Kobylnica
Najwięcej głosów w kategorii "inwestycje w kulturze" zdobyła Gminna Biblioteka Publiczna w Kobylnicy. Projekt pn. „Kobylnicka biblioteka wiedzy, integracji i rozwoju” obejmował modernizację i wyposażenie filii bibliotecznej w Sycewicach, a także stworzenie wielojęzycznej pracowni językowej oraz mobilnego punktu bibliotecznego tzw. bibliobusa.
Ten ostatni element projektu to miejsce, które chciałby odwiedzić każdy fan dobrej lektury. Sytuacja idealna i spełnienie marzeń - bus z książkami przyjeżdża do wsi, pełen wydawniczych perełek. Obwoźna biblioteka, biorąc przykład z dawnego handlu obwoźnego jeździ po całej gminie popularyzując czytelnictwo.
Jest to jedyny tego typu punkt w północnej Polsce, który bezpośrednio dostarcza książki, prasę i audiobooki do 250 mieszkańców z 19 wsi w gminie Kobylnica. Bibliobus został zaprojektowany z myślą o osobach najbardziej wykluczonych, takich jak rodziny z małymi dziećmi, seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami oraz osoby z trudnościami komunikacyjnymi. Odwiedza również miejsca, gdzie społeczność lokalna organizuje różnorodne wydarzenia, promując literaturę oraz prowadząc animacje dla dzieci.
Jurta na Kaszubach najlepszym biznesem sfinansowanym z Unii Europejskiej na Pomorzu
W kategorii "przedsiębiorczość" zwyciężyła Joanna Armatowska-Góralczyk i jej projekt budowy jurty.Projekt polegał na otwarciu jurty wypoczynkowo-rekreacyjnej położonej w lesie na terenie gminy Kaliska. Jest to obiekt oferujący nowe formy spędzania czasu, relaksu i dbania o zdrowie. Odwiedzający mogą skorzystać z takich usług, jak koncerty w hamakach, spotkania z opowieściami, gimnastyka dla kobiet, masaże dźwiękiem, rozmaite warsztaty, wyprawy piesze i rowerowe czy ziołowe spacery po lesie. W prowadzonej przez Joannę Armatowską-Góralczyk działalności gospodarczej charakterystyczne jest czerpanie inspiracji z bogactwa przyrodniczego oraz prowadzenie zajęć w zgodzie z naturą.
Nowa wieża widokowa na Pomorzu za unijne pieniądze
Konkurs w kategorii niekomercyjna infrastruktura rekreacyjno-turystyczna wygrała Gmina Bytów.Na szczycie Góry Siemierzyckiej (256 m n.p.m.), która jest najwyższym wzniesieniem Pojezierza Bytowskiego, wybudowano w 2020 r. wieżę widokową, która jest dostępna bezpłatnie przez 365 dni w roku, a przez to często odwiedzana przez mieszkańców i turystów. Wyjątkowym atutem projektu jest połączenie walorów przyrodniczych z edukacją ekologiczną, dzięki ścieżce dydaktycznej „Atrakcje przyrodnicze okolic Rekowa i Płotowa” prowadzącej do wieży.