Tak zmienia się Pomorskie. Znamy najlepsze projekty unijne na obszarach wiejskich
Unia sfinansowała to dla kaszubskich wsi
Przedsiębiorczość: Joanna Armatowska-Góralczyk
Przedsiębiorczość: Joanna Armatowska-Góralczyk
Projekt polegał na otwarciu jurty wypoczynkowo-rekreacyjnej położonej w lesie na terenie gminy Kaliska. Jest to obiekt oferujący nowe formy spędzania czasu, relaksu i dbania o zdrowie. Odwiedzający mogą skorzystać z takich usług, jak koncerty w hamakach, spotkania z opowieściami, gimnastyka dla kobiet, masaże dźwiękiem, rozmaite warsztaty, wyprawy piesze i rowerowe czy ziołowe spacery po lesie. W prowadzonej przez Joannę Armatowską-Góralczyk działalności gospodarczej charakterystyczne jest czerpanie inspiracji z bogactwa przyrodniczego oraz prowadzenie zajęć w zgodzie z naturą.
Ochrona zabytków i budownictwa tradycyjnego: Parafia rzymskokatolicka pw. bł. Michała Kolaza w Ryjewie
Ochrona zabytków i budownictwa tradycyjnego: Parafia rzymskokatolicka pw. bł. Michała Kolaza w Ryjewie
Renowacja zakrystii kościoła pw. bł. Michała Kozala w Ryjewie miał na celu przywrócenie tej historycznej przestrzeni do jej pierwotnego stanu. Wyremontowana zakrystia została odtworzona z dbałością o najdrobniejsze detale architektoniczne oraz ozdobne elementy neogotyckiego stylu, w jakim został zbudowany kościół. Co ciekawe, w procesie renowacji elewacji zastosowano innowacyjną metodę czyszczenia suchym lodem, która skutecznie eliminuje zanieczyszczenia, nie powodując powstawania nowych pęknięć, ani rys na powierzchniach.
Aktywizacja i integracja mieszkańców obszarów wiejskich: Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie
Aktywizacja i integracja mieszkańców obszarów wiejskich: Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie
Projekt Miejskiego Ośrodka Kultury w Pelplinie zakładał organizację bezpłatnych zajęć i warsztatów dla dzieci i młodzieży, a także różnorodnych wydarzeń kulturalnych dla mieszkańców okolicznych sołectw. Ich tematyka była związana z lokalnym dziedzictwem historycznym, kulturowym oraz bogactwem przyrodniczym regionu. Liczne wydarzenia edukacyjne i kulturalne, takie jak zajęcia plastyczne, wokalne, i teatralne, warsztaty oraz koncerty były doskonałą okazją do integracji mieszkańców gminy Pelplin.
Inwestycje w kulturze: Gminna Biblioteka Publiczna w Kobylnicy
Inwestycje w kulturze: Gminna Biblioteka Publiczna w Kobylnicy
Projekt pn. „Kobylnicka biblioteka wiedzy, integracji i rozwoju” obejmował modernizację i wyposażenie filii bibliotecznej w Sycewicach, a także stworzenie wielojęzycznej pracowni językowej oraz mobilnego punktu bibliotecznego tzw. bibliobusa. Jest to jedyny tego typu punkt w północnej Polsce, który bezpośrednio dostarcza książki, prasę i audiobooki do 250 mieszkańców z 19 wsi w gminie Kobylnica. Bibliobus został zaprojektowany z myślą o osobach najbardziej wykluczonych, takich jak rodziny z małymi dziećmi, seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami oraz osoby z trudnościami komunikacyjnymi. Odwiedza również miejsca, gdzie społeczność lokalna organizuje różnorodne wydarzenia, promując literaturę oraz prowadząc animacje dla dzieci.
Niekomercyjna infrastruktura rekreacyjno-turystyczna: Gmina Bytów
Niekomercyjna infrastruktura rekreacyjno-turystyczna: Gmina Bytów
Na szczycie Góry Siemierzyckiej (256 m n.p.m.), która jest najwyższym wzniesieniem Pojezierza Bytowskiego, wybudowano w 2020 r. wieżę widokową, która jest dostępna bezpłatnie przez 365 dni w roku, a przez to często odwiedzana przez mieszkańców i turystów. Wyjątkowym atutem projektu jest połączenie walorów przyrodniczych z edukacją ekologiczną, dzięki ścieżce dydaktycznej „Atrakcje przyrodnicze okolic Rekowa i Płotowa” prowadzącej do wieży.
Gospodarka wodno-ściekowa: Gmina Czersk
Gospodarka wodno-ściekowa: Gmina Czersk
Budowa oraz rozbudowa sieci wodno-kanalizacyjnej, modernizacja ujęć wody i oczyszczalni ścieków poprawiły jakość życia mieszkańców gminy Czersk. W ramach projektu wybudowano zbiorowy system zaopatrzenia w wodę oraz kanalizacji dla ścieków komunalnych w miejscowości Złotowo i w wybudowaniach Pod Łubnę. Powstały też przepompownia ścieków w Mosnej i stacja podnoszenia ciśnienia wody w Ostrowitym. Realizacja tych przedsięwzięć wpłynęła na ograniczenie negatywnego oddziaływania człowieka na obszar specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 „Bory Tucholskie”.
Inwestycje drogowe: Miasto i Gmina Sztum
Inwestycje drogowe: Miasto i Gmina Sztum
Przebudowa drogi gminnej w Zajezierzu była odpowiedzią na oczekiwania społeczności lokalnej. Inwestycja pozwoliła na oddzielenie ruchu samochodowego od ciągu pieszego i rowerowego, co umożliwiło bezpieczne przemieszczanie się w kierunku Sztumu oraz wygodny dostęp do cmentarza komunalnego. W ramach projektu zamontowano energooszczędne oświetlenie LED, a wybudowane z ażurowych płyt „zielone parkingi” przeciwdziałają kumulacji wody.