Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) wyremontują blisko trzykilometrowy odcinek leśnej drogi pożarowej między Jackowem a Gajówką i przystosują go do ruchu pojazdów ciężarowych. Porozumienie w tej sprawie spółka zawarła z gminą Choczewo - poinformował przedstawiciel PEJ.Marcin Skolimowski z Polskich Elektrowni Jądrowych poinformował w czwartek, że droga będzie jedną z tras wykorzystywanych w ramach prac przygotowawczych.
Polecany artykuł:
Koszt związanych z tym wszystkich prac poniosą Polskie Elektrownie Jądrowe, a droga między Jackowem a Gajówką pozostanie ogólnodostępna
- dodał Skolimowski.
Rozpoczęcie trwających około dwóch miesięcy prac na drodze pożarowej między Jackowem a Gajówką oraz na drodze leśnej między Gajówką, a lokalizacją przyszłej elektrowni planowane jest wstępnie na marzec br.
PEJ planują ponadto w tym roku przeprowadzenie remontu nawierzchni ulicy Morskiej oraz przystosowanie ulicy Łąkowej do ruchu pieszego i rowerowego. W kolejnych latach planowane jest oddanie do użytkowania nowego ciągu drogi do plaży, co jest przedmiotem prac zespołu projektowego i Polskich Elektrowni Jądrowych.
Wdrożenie takiej organizacji ruchu pozwoli zapewnić bezpieczny dostęp do plaży mieszkańcom i turystom w trakcie realizacji prac.
Dyrektor Pionu Infrastruktury Towarzyszącej w PEJ Magdalena Wasiluk-Hassa wyjaśnia, że przystosowanie drogi pożarowej pomiędzy Jackowem a Gajówką oraz przebudowa drogi leśnej od Gajówki do elektrowni, to jedna z kilku planowanych tras dojazdu na plac budowy.
Ciąg komunikacyjny będzie wykorzystywany głównie na etapie prac przygotowawczych i wstępnych prac budowlanych. Będzie funkcjonował do czasu zapewnienia dojazdu do budowy elektrowni w ramach planowanej przez Główną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad drogi krajowej. Przebudowa drogi pożarowej i leśnej zapewni dojazd do realizowanej inwestycji z ominięciem terenów zamieszkanych
– podała w przesłanym komunikacie Wasiluk-Hassa.
Wniosek o rozpoczęcie prac przygotowawczych pod budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej został złożony do wojewody pomorskiej pod koniec sierpnia ubiegłego roku.
Poza uzgodnieniami dotyczącymi dróg dojazdowych do elektrowni, urząd gminy Choczewo i Polskie Elektrownie Jądrowe porozumiały się również co do zakresu realizacji planowanej drogi zastępczej z miejscowości Słajszewo nad morze. Aktualnie PEJ przygotowują też dokumentację potrzebną do rozpoczęcia opracowania projektu budowlanego i uzyskiwania decyzji administracyjnych zezwalających na realizację inwestycji drogowej.
Polskie Elektrownie Jądrowe sp. z o.o. to spółka odpowiadająca m.in. za przygotowanie procesu inwestycyjnego i pełnienie roli inwestora w projekcie budowy elektrowni jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od ok. 6 do ok. 9 GWe w oparciu o bezpieczne, wodne ciśnieniowe reaktory jądrowe generacji III.
Trwa też procedura przetargowa na budowę pierwszego odcinka drogi do elektrowni jądrowej na Pomorzu.
Budowa drogi do elektrowni atomowej na Pomorzu została podzielona na dwa zadania: od Lubiatowa do drogi wojewódzkiej nr 213 (ok. 11 km) oraz od drogi wojewódzkiej nr 213 do węzła Łęczyce na S6 (ok. 15 km).
Dodatkowo, w ramach obecnie powstającej S6 na odcinku Leśnice - Bożepole Wielkie, ma zostać wykonany łącznik między drogą powiatową w Łęczycach a drogą ekspresową S6, który skomunikuje nową drogę krajową z węzłem Łęczyce.Dyrekcja podkreśla, że głównym kryterium oceny złożonych ofert jest cena (60 proc). Pod uwagę będą brane są również pozacenowe kryteria związane z przedłużeniem okresu gwarancji jakości na ekrany
Prace projektowe i roboty wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie mają zostać ukończone w terminie nie dłuższym niż 31 miesięcy od daty zawarcia umowy. Do czasu realizacji robót nie wlicza się okresów zimowych (tj. od 16 grudnia do 15 marca). Umowę planujemy podpisać w II kwartale 2025 r., tak by budowa mogła zakończyć się w II kwartale 2028 r.
- podała GDDKiA.
Zgodnie z ostatnimi deklaracjami Pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, wylanie tzw. pierwszego betonu jądrowego pod pierwszy reaktor ma nastąpić w 2028 r., a rząd ma deklaracje wykonawcy, że od tego momentu potrzebuje siedmiu lat na zakończenie procesu budowy.
W samej gminie widać pierwsze zmiany: wycinane są drzewa, co wciąż niepokoi część mieszkańców, a w okolicy powstają również inne inwestycje energetyczne.
GALERIA: Wizualizacje kolei w gminie Choczewo. PKP do elektrowni