Studenci

i

Autor: gdansk.pl

edukacja

Te kierunki to hit rekrutacji. Czym kierują się studenci?

2024-08-23 14:40

Na Uniwersytecie Gdańskim najwięcej osób chce studiować psychologię, na Politechnice Gdańskiej - informatykę. Tegoroczni maturzyści chętnie składali aplikację również na kierunek lekarski i lekarsko-dentystyczny na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

Rekrutacja na Uniwersytecie Gdańskim

Biuro prasowe Uniwersytetu Gdańskiego podało, że o indeks uczelni w tym roku ubiegało się 30 413 osób. Najwięcej, bo ponad 24 tys. osób chciało podjąć naukę na studiach stacjonarnych I stopnia i jednolitych magisterskich. Na studia stacjonarne II stopnia było ponad 2,5 tys. zgłoszeń. Natomiast na studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie zgłosiło się ponad 2,7 tys. osób.

Według danych przekazanych przez uczelnie wynika, że największą popularnością wśród kandydatów na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie cieszą się: kryminologia (13 osób na miejsce), dziennikarstwo i komunikacja społeczna (12 osób na miejsce) oraz japonistyka (10 osób na miejsce).

Uczelnia największą liczbę zgłoszeń ogółem odnotowała na kierunku

  • psychologia - wybrało ją ponad 1,8 tys. kandydatów (180 miejsc).
  • prawo (ponad 1,4 tys. chętnych na 250 miejsc),
  • ekonomia (wpłynęło ponad 1,1 tys. zgłoszeń na 330 miejsc),
  • zarządzanie (ponad tysiąc kandydatów na 205 miejsc) i
  • filologia angielska (965 zgłoszeń na 123 miejsca).

Uczelnia podała, że na przyszły rok akademicki przygotowała ofertę na 96 kierunkach na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych studiach magisterskich. Indeks Uniwersytetu Gdańskiego ma szansę uzyskać 9 tysięcy osób na studiach stacjonarnych oraz 2,6 tys. osób na studiach niestacjonarnych.

W ubiegłym roku na gdańskiej uczelni największym zainteresowaniem cieszyły się: japonistyka (20 osób na miejsce), skandynawistyka (14 osób) oraz kryminologia (13 osób).

 Najbardziej oblegane kierunki na Politechnice Gdańskiej

Na Politechnice Gdańskiej, czyli największej uczelni technicznej w północnej Polsce, przygotowano prawie 5 tys. miejsc na 37 kierunkach na 8 wydziałach.

Rzecznik uczelni Maciej Dzwonnik przekazał, że w tym roku wpłynęło 29 731 zgłoszeń. Podał, że najpopularniejszymi kierunkami według liczy chętnych w przeliczeniu na jedno miejsce były: ekonomia (ponad 13 osób na miejsce), zielone technologie (ponad 13 osób na miejsce) oraz inżynieria danych (również ponad 13 osób na miejsce).

Podał, że najwięcej zgłoszeń wpłynęło na:

  • informatykę (ponad 1,6 tys. zgłoszeń na 260 miejsc),
  • na automatykę, cybernetykę i robotykę (ponad 1,5 tys. zgłoszeń na 140 miejsc) oraz
  • na budownictwo (ponad 1,4 tys. zgłoszeń na 400 miejsc).

Dzwonnik wyjaśnił, że rekrutacja na studia w roku akademickim 2024/2025 na PG rozpoczęła się 22 maja, natomiast do 14 lipca kandydaci mogli rejestrować się w internetowym systemie e-Rekrutacja. Na podstawie zgłoszeń i wyników kandydatów 17 lipca zostały opublikowane listy rankingowe dla poszczególnych kierunków studiów. Rekrutacja uzupełniająca odbędzie się we wrześniu.

Na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym w rekrutacji na kierunki prowadzone w formie stacjonarnej w języku polskim złożono prawie 6,4 tys. aplikacji o przyjęcie na 6 kierunków jednolitych studiów magisterskich oraz prawie 2 tys. aplikacji na 8 kierunków studiów I stopnia.

Rzeczniczka uczelni dr Joanna Śliwińska podała, że w tym roku najpopularniejszy okazał się kierunek lekarski - ponad 3,3 tys. kandydatów (ponad 10 osób na miejsce). Drugim najchętniej wybieranym przez kandydatów był kierunek lekarsko-dentystyczny, na który aplikowało ponad tysiąc osób (ponad 22 osoby na miejsce). Na kolejnych miejscach uplasowały się: fizjoterapia – 714 kandydatów (ponad 10 os. na miejsce), farmacja – 454 kandydatów (ponad 3 os. na miejsce).

Śliwińska dodała, że sporym zainteresowaniem cieszyła się również psychologia zdrowia, na którą kandydować zdecydowały się 393 osoby (ponad 7 os. na miejsce) oraz analityka medyczna – 381 kandydatów (prawie 7 os. na miejsce).

Wśród studiów I stopnia największym zainteresowaniem cieszyły się techniki dentystyczne (ponad 6 os. na miejsce), ratownictwo medyczne (ponad 5 os. na miejsce) i elektroradiologia (ponad 5 os. na miejsce).

Pierwsze listy rankingowe na studia I stopnia stacjonarne opublikowano 26 lipca br., a do 23 lipca br. można było składać aplikacje na 8 kierunków studiów, na których przygotowano w tym roku ponad 500 miejsc. Limit ten jest zwiększony w stosunku do roku ubiegłego

- podała rzeczniczka.

Ponadto GUMed oferuje również studia w języku angielski na 3 kierunkach. Należą do nich:

  • studia I st. na kierunku pielęgniarstwo (3-year Bachelor of Nursing),
  • studia jednolite magisterskie na kierunku farmacja (5,5-year Master of Pharmacy) oraz
  • studia jednolite magisterskie na kierunku lekarskim (6-year Medical Doctor).

Uczelnia prowadzi też roczny program przygotowujący do studiów medycznych (1-year Premedical Course). Jak dotąd na wymienione kierunki aplikowało ponad 900 kandydatów z 86 krajów.

 Najpopularniejsze kierunki na Uniwersytecie Morskim

Uniwersytet Morski w Gdyni w przyszłym roku akademickim jest przygotowany na przyjęcie 1888 studentów na studia stacjonarne (studia I i II stopnia) oraz 831 na studia niestacjonarne, na 13 kierunkach.

Obecnie zakończyła się rekrutacja podstawowa na uczelni. Dla niezdecydowanych kandydatów mam dobrą informację - od 1 sierpnia na uczelni rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca

 - przekazała rzeczniczka UMG dr Zuzanna Kwiecińska-Szwedek

Podała, że w tym roku w rekrutacji podstawowej dokumenty złożyło 1354 kandydatów. Największym zainteresowaniem cieszyły się:

  • zarządzanie na Wydziale Zarządzania Nauk i Jakości (301 zgłoszeń),
  • transport (220) i nawigacja (243) na Wydziale Nawigacyjnym oraz
  • informatyka (72) na Wydziale Elektrycznym, a także
  • mechanika i Budowa Maszyn (163) na Wydziale Mechanicznym.

W ubiegłym roku akademickim do grona studentów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni dołączyło ponad półtora tysiąca osób. Największą popularnością cieszyły się: zarządzanie, nawigacja, transport, informatyka oraz elektrotechnika

- dodała rzeczniczka uczelni.

 Akademia Muzyczna - co wybierają w Gdańsku?

W czerwcowej rekrutacji na studia w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (aMuz) na przyszły rok akademicki w systemie rekrutacyjnym zarejestrowało się 545 osób. Przyszli studenci rozpoczną studia na 8 kierunkach.

Największym zainteresowaniem cieszyły się kierunki: wokalistyka, specjalność musical, studia licencjackie I stopnia (158 osób zalogowanych), kierunek instrumentalistyka, specjalność gra na instrumencie, studia licencjackie I stopnia (115 osób zalogowanych) oraz kierunek jazz i muzyka estradowa, specjalność wokalistyka, studia licencjackie I stopnia (59 osób zalogowanych)

 - podała sekretarz Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej dr Zuzanna Lisiecka-Madeja.

Dodała, że w wyniku czerwcowej rekrutacji przyjętych zostało 227 osób. Zaznaczyła, że nie został wykorzystany limit miejsc i prowadzona jest dodatkowa rekrutacja m.in. na studia I stopnia na kierunku kompozycja i teoria muzyki, instrumentalistyka czy edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej. Natomiast na studiach II stopnia dodatkowa rekrutacja jest prowadzona m.in. na kierunkach: muzyka i media, instrumentalistyka czy jazz i muzyka estradowa. Szczegółowa lista dostępna jest na stronie uczelni.

W ubiegłym roku akademickim przyjęto 274 studentów, a popularnością cieszyły się te same kierunki, co w tegorocznej rekrutacji.

GALERIA: Władysławowo z dawnych lat

Pomorskie. Open'er Festival 2024 w Gdyni
Jak dobrze znasz polskich influencerów? Oto QUIZ, który pokaże, czy jesteś na czasie!
Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się debiutancki album muzyczny Wersow?