Takiego głosowania nikt się nie spodziewał! Radni podzieleni w sprawie likwidacji szkoły w Rekowie Górnym. Będzie kolejne głosowanie

i

Autor: Youtube.com/screen

ważne

Takiego głosowania nikt się nie spodziewał! Radni podzieleni w sprawie likwidacji szkoły w Rekowie Górnym

2025-01-23 16:52

Atmosfera podczas 12 Nadzwyczajnej Sesji Rady Gminy Puck była bardzo burzliwa. Radni gminy zebrali się w czwartek (23 stycznia) żeby przegłosować uchwałę dotyczącą zamiaru likwidacji szkoły w Rekowie Górnym. Rodzicie są zrozpaczeni, ponieważ radni nie opowiedzieli się jasno za zamiarem likwidacji szkoły. 10 radnych za i 10 przeciw. Jeden radny wstrzymał się od głosu. Co teraz?

To nie jest spokojny czas dla mieszkańców i rodziców z Rekowa Górnego. Po raz kolejny już wrócił temat zamknięcia ich szkoły. O sprawie wielokrotnie już pisaliśmy na ESKA Trójmiasto. Odbyły się w tym temacie spotkania z wójtem i mieszkańcami, a także wiele internetowych dyskusji w mediach społecznościowych. Teraz przyszedł czas na głosowanie radnych gminy nad uchwałą intencyjną. Po jej przegłosowaniu sprawa likwidacji szkoły może posunąć się dalej.  

W czwartek (23 stycznia) w Wiejskim Domu Kultury w Żelistrzewie odbyła się 12 Nadzwyczajna Sesja Rady Gminy Puck. Porządek obrad nie prezentował się zbyt obszernie. Radni spotkali się tego dnia w jednym celu - zajęli się głosowaniem nad dalszymi losami szkoły w Rekowie Górnym. W Żelistrzewie nie zabrakło rodziców. Pojawił się także min. sołtys Rekowa Górnego czy przewodnicząca rady rodziców Szkoły Podstawowej im. Wiktora Czapiewskiego w Rekowie Górnym.

Głos w temacie jako pierwszy zabrał Marcin Nikrant, wójt gminy Puck. 

"W oparciu o wyniki analizy organizacji i finansów oświaty przeprowadzonej w gminie Puck w roku szkolnym 2024/2025, konieczne staje się podjęcie działań reorganizacyjnych w celu optymalizacji sieci szkół oraz racjonalizacji wydatków oświatowych. Jednym z kluczowych kroków jest planowana likwidacja Szkoły Podstawowej w Rekowie Górnym i włączenie jej uczniów do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego (ZSP) w Połchowie. Decyzja ta została podjęta wspólnie z radnymi gminy Puck na spotkaniu 3 stycznia przy 100-procentowym poparciu wszystkich obecnych na spotkaniu radnych."

Przypomniał też główne argumenty za reorganizacją. Znajdują się one również w poście poniżej. 

Do rady gminy Puck wpłynął też wniosek o niezamykanie szkoły w Rekowie Górnym.

"Przed wyborami zapewniliście nas, że nasza szkoła będzie funkcjonować, a edukacja będzie tarkowana jako inwestycja w przyszłość, a nie wydatek, który należy minimalizować. Zaufaliśmy wam wierząc, że stoicie po stronie mieszkańców i dzieci, dla których edukacja jest kluczowa" - brzmi początek wniosku. 

Pod wnioskiem znalazło się 77 popisów rodziców i 302 podpisy mieszkańców Rekowa Górnego. Głos zabrał także sołtys Rekowa Górnego, przedstawicielka rodziców i radny gminy Puck Adam Styn i przewodnicząca rady gminy Jolanta Bieszke. 

"Nie zgodzimy się nigdy na to, co proponuje wójt" - usłyszeliśmy na sali od rodziców. 

Po każdej wypowiedzi wójt starał sie odpowiadać na zarzuty i komentarze mieszkańców. Rodzice nie byli jednak przekonani. 

Radni podjęli decyzję. Będzie... kolejne głosowanie! 

Ku zaskoczeniu wszystkich na sali, zdanie radnych w sprawie zamiaru likwidacji szkoły w Rekowie jest mocno podzielone. 10 głosów za i 10 przeciwnych. 1 głos wstrzymujący się. Głosowanie musi zatem odbyć się po raz drugi, o czym zadecydowano po dyskusjach z mecenasem obecnym na sali. Co teraz? Radni raz jeszcze będą głosować w czwartek (30 stycznia) na kolejnej sesji zwyczajnej lub zostanie wyznaczony nowy termin sesji nadzwyczajnej. 

Chcą zamknąć wiejską szkołę. Rodzice po raz kolejny walczą o przyszłość swoich dzieci

Temat zamknięcia szkoły w Rekowie Górnym to nie nowość dla mieszkańców gminy. Był wielokrotnie pretekstem do poważnych protestów rodziców, którzy walczyli o przyszłość swoich pociech. O likwidacji tej placówki mówiły już poprzednie władze - do tej pory udało się utrzymać działanie wiejskiej podstawówki w Rekowie Górnym na Pomorzu. Choć to nie jedynie „zasługa” protestów i sprzeciwu mieszkańców.

Przypomnijmy, że w 2020 roku do urzędu gminy Puck wpłynęły opinie Pomorskiego Kuratora Oświaty w sprawie zamiaru likwidacji dwóch szkół podstawowych: w Rekowie Górnym i Werblini. Wtedy kurator negatywnie zaopiniował oba wnioski. Szkoły nie zostały zamknięte.

Jak dalej wygląda procedura zamknięcia szkoły w Rekowie Górnym?

Jeżeli na kolejnej sesji rada podejmie uchwałę o zamiarze likwidacji szkoły, wniosek dotyczący zamknięcia placówki trafi do kuratorium i pojawią się także rozmowy ze związkami zawodowymi. Kuratorium ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku. Decyzja może zatem zapaść na początku marca. Jeśli opinia kuratorium będzie pozytywna, radni będą mogli głosować nad uchwałą likwidacyjną.

Negatywna opinia – co wtedy?

Szkoła będzie dalej funkcjonować i gmina dalej będzie ją finansować. Co z ewentualną rozbudową placówki? „Wedle analiz – rozbudowa szkoły w Rekowie jest ekonomicznie nieuzasadniona” – podsumował wójt.

Trójmiasto Radio ESKA Google News
Autor:
Pomorskie. Zbiórka po pożarze schroniska w Dąbrówce