Takiego Bożego Ciała nie było od lat. Wyjątkowa data

i

Autor: pixabay

Boże Ciało 2024

Takiego Bożego Ciała nie było od lat. Wyjątkowa data

2024-05-24 12:41

W tym roku Boże Ciało jest wyjątkowe. Chodzi o datę, która jest nietypowa dla tego święta. Jeszcze w maju będziemy mieli kolejny długi weekend.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli potocznie Święto Bożego Ciała w Kościele katolickim obchodzona jest dla uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Tradycyjnie Święto to obchodzone jest w czwartek, 60 dni po Wielkanocy.

Po raz pierwszy uroczystość obchodzona była w Leodium (Liège) w 1246. W Polsce zostało wprowadzone przez krakowskiego biskupa Nankera na synodzie w Krakowie w 1320. Procesje, które teraz są nieodłącznym elementem Święta Bożego Ciała, nie ruszały od samego początku. Według najstarszej wzmianki procesja miała miejsce w 1265 roku w Kolonii. Miała wówczas nawiązywać do zwyczaju podróżowania z Eucharystią, jako swego rodzaju ochroną przed złem i niebezpieczeństwem. Pierwotnie procesja polegała na zwykłym, nieprzerwanym przejściu z Najświętszym Sakramentem, zakończonym błogosławieństwem. Pod koniec XV wieku procesje do czterech ołtarzy były już powszechne w Niemczech, Anglii, Francji, w północnych Włoszech i Polsce. W 1631 roku zwyczaj ten wprowadzono do Rytuału Piotrkowskiego.

Boże Ciało 2024. Nietypowa data. Długi weekend

Co roku Boże Ciało wypada w czerwcu i już przyzwyczailiśmy się, że w tym miesiącu mamy dodatkowe wolne dni. Okazuje się, że w tym roku będzie inaczej. Ze względu na to, że Wielkanoc w 2024 roku wypadała nieco szybciej niż zazwyczaj, to Święto Bożego Ciała również będzie przyśpieszone. Jeszcze w maju będziemy mieć drugi długi weekend. Boże Ciało obchodzić będziemy 30 maja.

GALERIA: Te atrakcje Pomorza zobaczysz po raz pierwszy! Nowe miejsca na mapie turystycznej

Najpiękniejsze jeziora w Pomorskiem. Te miejsca warto odwiedzić!