energetyka

Tak wygląda teren budowy największej inwestycji energetycznej na Pomorzu. Zdjęcia są imponujące

2024-09-24 8:19

Ogromny teren, rok temu masa piasku, a we wrześniu 2024 już widać las słupów energetycznych. W gminie Choczewo powstaje jedna z kluczowych inwestycji energetycznych na mapie Polski. Pod miejscowością Osieki Lęborskie trwa budowa stacji elektroenergetycznej 400 kV.

Budowa sieci elektroenergetycznych ma bezpośredni związek z powstaniem farm wiatrowych na Bałtyku. To, że okolica dostosowuje się do tego, by przyjąć prąd z morza widać też z plaży. Konstrukcje, które można obserwować z brzegu są widoczne z wielu miejscowości od Stilo po Dębki, a nawet Jastrzębią Górę. O zastanawiających konstrukcjach na Bałtyku widzianych na horyzoncie rozmawiają wszyscy plażowicze.  To też część inwestycji jakie są realizowane w związku z realizacją farm wiatrowych na morzu.

Osieki Lęborskie - co budują w gminie Choczewo?

Za budowę morskich farm wiatrowych odpowiadają inwestorzy, którzy planują postawić je w polskiej strefie Morza Bałtyckiego. Żeby jednak czysty prąd z morskiego wiatru mógł popłynąć do odbiorców, konieczna jest infrastruktura, która przekaże energię dalej. Właśnie po to powstaje "pole słupów" w gminie Choczewo. To nowa stacja elektroenergetyczna SE Choczewo.

Zakończono już montaż fundamentów, na których staną konstrukcje wsporcze i aparatura. Elementy te montowane są na bieżąco, wraz z kolejnymi dostawami. Zakończyło się również układanie płyt warstwowych na budynku technologicznym. Wkrótce w obiekcie zostaną zamontowane okna. Z kolei w budynku wartowni zostały już wymurowane ściany pierwszej kondygnacji.

Równolegle, trwają prace nad zbrojeniem i wylewaniem ostatnich fundamentów pod iglice. Układana jest też krata uziemiająca oraz kanały kablowe wraz z systemem odwadniającym. Kolejnym etapem prac będzie wyłożenie zbiornika retencyjnego płytami ażurowymi i wprowadzenie do niego pierwszych drenaży. 

- wynika z informacji PSE o przebiegu prac.

Budowa morskich farm wiatrowych jest jednym z ważniejszych elementów transformacji energetycznej Polski. Docelowa moc z MFW (określona w projekcie Polityki Energetycznej Polski do 2040 r.) ma osiągnąć poziom do 11 GW. To około 20% całego potencjału wytwórczego w Polsce, który dziś wynosi prawie 47 GW. Ta ogromna moc zasili Krajowy System Elektroenergetyczny (KSE) przyczyniając się do zwiększania udziału czystej energii ze źródeł odnawialnych w krajowym miksie energetycznym oraz ochrony klimatu (więcej energii z OZE to także mniej CO2 w atmosferze).

Dzięki morskiej energetyce wiatrowej, Pomorze stanie się liderem w wytwarzaniu energii ze źródeł odnawialnych. Ta złożona i wielowymiarowa inwestycja jest niepowtarzalną szansą rozwoju dla gmin i przedsiębiorców z tego regionu.

- informują PSE. 

Pierwsze prace rozpoczęły się w styczniu 2023. 

W kwietniu 2023 r. wykonawca rozpoczął wyrównywanie terenu na potrzeby budowy stacji. Podczas prac stwierdzono obecność licznych obiektów archeologicznych, m.in. fragmentów palenisk i ceramiki łużyckiej. Badania archeologiczne, które zleciliśmy na podstawie decyzji Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku, pozwoliły na zabezpieczenie i konserwację odkrytych przedmiotów.

Od jesieni 2023 r. prowadzone są dalsze prace związane z budową stacji oraz instalacji aparatury elektroenergetycznej.

Zakończenie budowy i oddanie obiektu do użytkowania przewidziano na koniec 2025 r.

W kwietniu PSE otrzymały pozytywną decyzję RDOŚ o środowiskowych uwarunkowaniach dla linii energetycznych, które będą przebiegać od stacji elektroenergetycznej Choczewo na południe - podały Polskie Sieci Elektroenergetyczne 

Linie w większości zostaną poprowadzone równolegle przez grunty leśne i rolne. Pierwsza, o długości blisko 130 km, z budowanej od roku stacji elektroenergetycznej Choczewo do nacięcia istniejącej linii Gdańsk Błonia – Grudziądz Węgrowo w gminie Cedry Wielkie, przejdzie przez teren 18 pomorskich gmin: Choczewo, Gniewino, Łęczyce, Luzino, Linia, Szemud, Kartuzy, Przodkowo, Somonino, Żukowo, Kolbudy, Przywidz, Trąbki Wielkie, Pruszcz Gdański, Tczew, Pszczółki, Suchy Dąb i Cedry Wielkie.

Druga, o długości ok. 90 km, będzie poprowadzona ze stacji Choczewo przez teren 10 pierwszych wymienionych gmin, do stacji Gdańsk Przyjaźń w gminie Żukowo.

W komunikacie wskazano, że decyzje środowiskowe wydane przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku 5 i 16 kwietnia br. umożliwią inwestorowi, Polskim Sieciom Elektroenergetycznym, wystąpienie o decyzje lokalizacyjne dla tych linii. Podano, że nastąpi to w drugiej połowie roku. Prace budowlane rozpoczną się na przełomie 2025 i 2026 roku, a ich oddanie do użytku ma nastąpić odpowiednio trzy i dwa lata później.

Wyjaśniono, że nowe połączenia to element programu inwestycyjnego, który PSE realizują na Pomorzu od kilku lat. Obejmuje on budowę czterech nowych linii przesyłowych o łącznej długości ok. 250 km i dwóch stacji elektroenergetycznych na potrzeby wyprowadzenia mocy z wiatraków budowanych na Morzu Bałtyckim.

Powstaną także stacje i linie, które posłużą do wyprowadzenia mocy z elektrowni jądrowej. Modernizację przejdzie istniejąca infrastruktura, w tym tzw. szyna północna, obejmująca ciąg liniowy relacji Krajnik – Morzyczyn – Dunowo Słupsk – Żarnowiec – Gdańsk I – Gdańsk Błonia.

Pomorskie. Tereny przeznaczone pod budowę elektrowni jądrowej. Plaża Lubiatowo i Słajszewo
QUIZ. Czy ten grzyb jest jadalny?
Pytanie 1 z 9
Czy ten grzyb jest jadalny?
Czy ten grzyb jest jadalny?