Tajemnicze zjawisko na Bałtyku. Czym jest spirala śmierci?

i

Autor: canva/ Nasa / earthobservatory.nasa.gov

ciekawostka

Tajemnicze zjawisko na Bałtyku. Czym jest "spirala śmierci"?

2024-05-28 12:14

W lipcu lipca 2018 r. uzyskano zdjęcie w naturalnych kolorach wirującego zielonego "zakwitu fitoplanktonu" w Morzu Bałtyckim. Został on nazwany w mediach "spiralą śmierci". Czym są tak naprawdę zielone zakwity?

Tajemnicze zjawisko na Bałtyku. Czym jest "spirala śmierci"?

Nasa opublikowało niepokojące zdjęcia, na którym możemy zaobserwować zielony wir, który otrzymał miano " "spirali śmierci". Jak zaznacza Onet, Spirala składała się z mikroskopijnych bakterii morskich — cyjanobakterii, które fotosyntezują, oraz szklistego planktonu, okrzemek. 

Jak podaje z kolei Nasa, trzy dekady obserwacji satelitarnych sugerują, że te zielone zakwity są prawdopodobnie sinicami (sinicami), starożytnym rodzajem bakterii morskich, które wychwytują i przechowują energię słoneczną w procesie fotosyntezy (podobnie jak rośliny). Niektóre warzywa mogą również pochodzić z okrzemki, które są również bogate w chlorofil.

W ostatnich latach rozprzestrzenianie się zakwitów glonów w Morzu Bałtyckim doprowadziło do regularnego pojawiania się "martwe strefy" w basenie. Fitoplankton i cyjanobakterie zużywają obfite składniki odżywcze w Bałtyku – częściowo napędzane przez przeszłe i obecne spływy ze ścieków i rolnictwa – i rozmnażają się w tak ogromnych ilościach, że ich wzrost i rozkład wyczerpuje zawartość tlenu w wodzie.

- czytamy. 

Niebezpieczne kąpiele nad morzem

Stowarzyszenie Czyste Pomorze złożyło wniosek do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku z prośbą o uruchomienie alertów RCB w momencie zamykania kąpielisk w wyniki rozkwitu sinic. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysyła alarmy w przypadkach określonych przez Ministra. SMS-a z ostrzeżeniami dostaniemy w przypadku niebezpiecznych zjawisk pogodowych czy planowanych neutralizacji niewybuchów. Wszystko otrzymują te osoby, których telefon komórkowy loguje się w pobliżu zagrożenia. Alert RCB ostrzegający przed kwitnieniem sinic mógłby być wysyłany do wszystkich okolicy, teraz na miejscu o zakazie kąpieli informuje czerwona flaga, ale tylko, gdy kąpielisko jest otwarte. 

Każdorazowo stan wody warto sprawdzać na serwisie kąpielowym, Głównego Inspektoratu Kąpielowego, nie każdy jednak korzysta z tych informacji. Alert docierałby do wszystkich, bez wyjątku.

GLERIA: Jeziora lobeliowe na Pomorzu. Tu nie ma sinic

Najpiękniejsze jeziora w Pomorskiem. Te miejsca warto odwiedzić!
Listen on Spreaker.