Szkoły na Pomorzu nie są gotowe na przyjęcie uczniów z Ukrainy. Te dane przerażają

i

Autor: Anna Kobryń

edukacja

Szkoły na Pomorzu nie są gotowe na przyjęcie uczniów z Ukrainy. Te dane przerażają

2024-09-02 13:36

Dzieci rozpoczęły nowy rok szkolny. Wrzesień to miesiąc pełen zmian w edukacji. W tym roku obowiązek szkolny dotyczy również dzieci i młodzieży z Ukrainy. Czy polskie szkoły są na to gotowe?

Ponad 80 tys. uczniów i uczennic z Ukrainy rozpocznie naukę w polskich szkołach. Samorządy i dyrektorzy szkół stoją przed ogromnym wzywaniem.

Przerażające jest to, ile z tych osób widziało wojnę na własne oczy, słyszało huki rakiet wystrzeliwanych w kierunku szpitali, szkół i budynków mieszkalnych. To dzieci z tego właśnie kraju wobec, którego popełniane są okrutne zbrodnie wojenne. Teraz to właśnie te osoby zasiadają w polskich szkołach kontynuując swoją ścieżkę edukacyjną wedle polskiego systemu edukacji. Dlatego nie możemy zostawić tych dzieci samych sobie, nie możemy zostawić ich przysłowiowo za płytą. W tej sytuacji sama pomoc psychologiczna to za mało

– apeluje Sandra Krawczyk, uczennica gdańskiego liceum i przedstawicielka fundacji GrowSpace.

Fundacja GrowSpace wysłała prośbę o dostęp do informacji publicznej we wszystkich samorządach w Polsce. W województwie pomorskim aż 64 samorządów nie jest w stanie zapewnić dodatkowego wsparcia dla młodzieży z Ukrainy.

Z uzyskanych przez nas informacji wynika, że tylko 7 samorządów z Pomorza deklaruje zatrudnienie asystentów międzykulturowych, a kolejny jeden rozważa zrobienie tego od początku września. 32 samorządy deklarują zorganizowanie dodatkowych lekcji języka polskiego, a 14 deklaruje zorganizowanie dodatkowych zajęć dydaktyczno-wyrównawczych. 12 samorządów deklaruje zaś zorganizowanie dodatkowego wsparcia psychologiczno-pedagogicznego, a kolejne 9 samorządów zorganizuje dodatkowe aktywności integracyjne i międzykulturowe

– wymienia Sandra Krawczyk.

Uzyskaliśmy również informacje, że zaledwie dwa samorządy deklarują wsparcie rzeczowe dla uczniów i uczennic z Ukrainy. Wsparcie rzeczowe to m.in.: podręczniki, przybory szkolne. W to wsparcie wchodzi również pomoc w dojeździe do placówki szkolnej

– dodaje Paulina Filipowicz z fundacji GrowSpace.

Zaledwie 3 samorządy w województwie pomorskim deklarują zatrudnienie nauczyciela bądź psychologa z Ukrainy w swojej szkole, dwa samorządy deklarują zatrudnienie pomocy nauczyciela dedykowanego do wsparcia uczniów i uczennic z Ukrainy.

Jako fundacja GrowSpace jesteśmy przekonani, że jest to dopiero początek zmian, które zachodzą w polskim szkolnictwie. Naprawdę te dane nas nie dziwią. Spodziewaliśmy się takich statystyk. Polskie szkoły nie są do końca przygotowane na to, co czeka ich w tym roku. Ponad 80 tys. uczniów z innego państwa to jest ogromne wyzwanie

– przyznaje Paulina Filipowicz.

Dane zaprezentowane przez fundację pochodzą z arkuszy na nadchodzący rok szkolny. Arkusze będą aktualizowane po 30 września 2024 roku.

GALERIA: Rozpoczęcie roku szkolnego naszych babć. Tak wyglądały szkoły przed laty

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].

Pomorskie. Sopockie molo kiedyś i dziś