Zmiany na mapie Polski. Gmina Kobylnica

i

Autor: pixabay

z regionu

Wielkie zmiany na mapie woj. pomorskiego od 2025 roku! Pojawi się nowe miasto

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST) pozytywnie zaopinowała projekt rozporządzenia ws. nadania praw miejskich trzem miejscowościom w województwie lubelskim i po jednej w województwach: mazowieckim, pomorskim, świętokrzyskim i wielkopolskim. Jakie nowe miasto pojawi się w naszym regionie?

Nowe miasto na Pomorzu

Zgodnie z projektowaną regulacją od 1 stycznia 2025 roku siedmiu miejscowościom zostanie nadany status miasta. Miastami staną się trzy miejscowości w województwie lubelskim: Końskowola, Kurów i Wąwolnica. Status miasta uzyskają także: Kazanów (woj. mazowieckie), Kobylnica (woj. pomorskie), Sobków (woj. świętokrzyskie) i Zaniemyśl (woj. wielkopolskie).

Kobylnica leży w powiecie słupskim, jest siedzibą gminy Kobylnica, 18 km do morza, graniczy z miastem Słupsk. 

W miejscowości znajduje się przystanek kolejowy Kobylnica Słupska.

W latach 1954–1972 wieś należała i była siedzibą władz gromady Kobylnica. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa słupskiego.

Sekretarz komisji, pełnomocnik zarządu ds. legislacyjnych Związku Miast Polskich Marek Wójcik przedstawiając wcześniejsze ustalenia Zespołu do Spraw Ustroju Samorządu, Obszarów Miejskich i Metropolitalnych zapewnił o pełnej akceptacji tych zmian.

11 zmian, jakie zakłada rozporządzenie będzie dotyczyło ustalenia granic miast. W tym przypadku - jak zaznaczono, oprócz ustalenia granic miast wynikających z nadania statusu miasta, ustalenie granic dotyczy miast: Lubsko, Lubień Kujawski, Rejowiec, Olsztyn. Natomiast jedna zmiana dotyczy zmiany siedziby władz gminy Batorz z Batorza na Batorz Pierwszy.

Zgodnie z przepisami ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym oraz rozporządzenia Rada Ministrów rozpatruje wnioski do 31 lipca. Zmiany wchodzą w życie od 1 stycznia roku następnego.

Nadanie statusu miasta jest poprzedzane konsultacjami społecznymi z mieszkańcami, a następnie opiniowane przez radę gminy. Jak niejednokrotnie podkreślało MSWiA, uzyskanie statusu miasta wiąże się m.in. ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości. Może także spowodować zyskanie na atrakcyjności inwestycyjnej, czy dać możliwość starania się o fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich.

GALERIA: Tutaj było pierwsze lotnisko w Gdańsku. Teraz to centrum miasta

Pomorskie. Sopockie molo kiedyś i dziś

Zylc, frekase, szpajza. Czy znasz te kaszubskie potrawy?

Pytanie 1 z 6
z czego jest ciszka kaszubska?
Listen on Spreaker.