Coraz więcej mieszkańców bez prądu
Awaria masowa ogłoszona przez Energę, w województwie pomorskim i zachodniopomorskim trwa od piątkowego popołudnia. W piątek pisaliśmy o 16, 5 tysiąca odbiorców. W sobotę 11 stycznia bez prądu jest już 50 473 odbiorców.
Polecany artykuł:
Warunki są trudne. W terenie jest ponad 80 brygad pogotowia energetycznego (w Zachodniopomorskiem i Pomorskiem – red.). Cały czas występują opady śniegu, co wiąże się z kolejnymi uszkodzeniami infrastruktury elektroenergetycznej" – podał w sobotę Grzegorz Baran z Energa Operator.
Jak dodał, w niektórych miejscach drogi są nieprzejezdne. "Część linii elektroenergetycznych przebiega też przez lasy, więc warunki pracy są trudne. Pogoda na ten moment nam nie sprzyja" – zaznaczył.Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Wejherowie informuje o ogłoszeniu sytuacji kryzysowej przez Regionalną Dyspozycję Mocy Energa Operator. S.A - w dn. 11.01.2025 o godz. 08.39 - w związku z masowymi awariami sieci energetycznych - informuje powiat wejherowski.
Awaria masowa Energii na pomorzu. Bez prądu 50 tysięcy osób w dwóch województwach
Awaria masowa obejmuje w okręgu koszalińskim powiaty:
- białogardzki,
- bytowski,
- chojnicki,
- człuchowski,
- drawski,
- kartuski,
- kołobrzeski,
- koszaliński,
- kościerski,
- lęborski,
- sławieński,
- Słupsk,
- słupski,
- szczecinecki,
- świdwiński,
- wejherowski.
W okręgu gdańskim powiaty: bytowski,
- chojnicki,
- Gdańsk,
- gdański,
- Gdynia,
- kartuski,
- kościerski,
- lęborski,
- pucki,
- Sopot,
- starogardzki,
- świecki,
- tczewski,
- wejherowski.
Informujemy, iż w związku z wyjątkowo niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi występują przerwy w dostawie energii elektrycznej. Nasze służby nie ustają w wysiłkach, by zasilanie powróciło do Państwa domów jak najszybciej.
Dane dotyczące przerw w dostawie energii elektrycznej można znaleźć na aktualizowanej na bieżąco stronie https://energa-operator.pl/uslugi/awarie-i-wylaczenia/wylaczenia-biezace (należy kliknąć w odpowiedni obszar na mapie). Mapa wskazuje obszary, do których nie dociera energia elektryczna w wyniku wyłączeń linii średniego napięcia zasilających stacje transformatorowe.
- informuje Energa.
Gminy dotknięte brakiem prądu apelują też o uważne korzystanie z innych mediów:
Prosimy także o odpowiedzialne i rozważne gospodarowanie wodą. Ze względu na masowe wyłączenia prądu nasze Stacje Uzdatniania Wody oraz przepompownie i infrastruktura kanalizacyjna jest zasilana agregatami. Dlatego apelujemy o oszczędzanie wody
- informuje gmina Szemud.
Najwięcej zdarzeń, które notują strażacy związane są z usuwaniem powalonych drzew na drogach. Stale działają przy ok. 60-70 zdarzeniach. Od piątku godz. 15:00 do godziny 12:00 w sobotę najwięcej zdarzeń odnotowano w powiecie wejherowskim - 135. W innych powiatach poniżej 40 zdarzeń.
Nad samym Bałtykiem - cofka. To skutkuje kolejnym problemom i podtopieniom:
- Łeba, ul. Jachtowa zabezpieczenie budynku portu jachtowego ze względu na wysokie napełnienie Bałtyku i niekorzystny wiatr (cofka). Woda wylewa się na parking przy budynku portu jachtowego. Ułożono worki z piaskiem w celu zabezpieczenia budynku. Ponadto na 1300 Burmistrz Łeby zwołała zebranie zarządzania kryzysowego.
- Rowy, ul. Rybacka cofka na rzece Łupawa, woda wylewa się na posesje i zagraża budynkom. Ułożenie 50 metrów zapór.
Prognozy pogody nie są optymistyczne. Nad morze ma nadejść silny wiatr.
Sytuacja pogodowa w zachodniopomorskim
Ponad 20 tys. odbiorców w woj. zachodniopomorskim nie ma prądu – poinformowała Energa Operator. Awarie występują głównie we wschodniej części województwa. W związku z pogodą straż pożarna interweniowała ponad 70 razy; stan wody w porcie w Świnoujściu przekroczył stan alarmowy.
Od sobotniego poranka w całym Zachodniopomorskiem straż pożarna interweniowała 74 razy, głównie do usuwania powalonych drzew i gałęzi. Najwięcej zdarzeń było w rejonie Koszalina i Szczecinka. Nie ma osób poszkodowanych. Utrudnienia występują też na głównych drogach w regionie, gdzie utrzymuje się błoto pośniegowe.
"Nasze służby od godzin nocnych pracują w celu minimalizacji skutków zimy. W nocy wyjechaliśmy pond 100 razy obsypując drogi solą. Śnieg może padać do godzin porannych w niedzielę" – poinformowała na platformie X GDDKiA o. Szczecin.
Stan wody w porcie w Świnoujściu przekroczył o 40 cm stan alarmowy (580 cm). Sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Wydział Zarządzania Kryzysowego.
"To za sprawą silnego wiatru o średniej prędkości do 50 km/h, w porywach do 85 km/h. Wiatr wieje z kierunku północno-zachodniego i północnego i powoduje napór wody z Bałtyku" – poinformował Wojciech Basałygo z Urzędu Miasta w Świnoujściu.
Wysoki stan wody w porcie Świnoujście ma utrzymywać się do niedzieli. Dopiero wieczorem woda ma zacząć opadać. Wysoki poziom utrzymuje się także na osiedlach Przytór-Łunowo oraz Karsibór.
Uruchomiono motopompy, aby zapobiec wdarciu się wody na posesje. Woda wypompowywana jest za wał przeciwpowodziowy. Jedno z gospodarstw zabezpieczono workami z piaskiem. Woda podtopiła miejscowy port jachtowy.Przed południem strażacy zabezpieczyli workami z piaskiem slipy wzdłuż ulicy Wybrzeże Władysława IV. Pomogła także Wojskowa Straż Pożarna. Worki układane są prewencyjnie i mają ochronić przed wylaniem wody z kanału portowego wprost na ulicę.
"Ma to zapobiec przelaniu się wody na chodnik. Nie ma zagrożenia dla budynków mieszkalnych, działania te mają bardziej charakter prewencyjny" – powiedział rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP w Szczecinie asp. Dariusz Schacht.
Sytuacja jest też monitorowana przez Wydział Zarządzania Kryzysowego.
GALERIA: Tajemnicze lodowe kule nad morzem! "Zima nad morzem jest magiczna'. Wyjaśniamy, o co chodzi