Studenci Uniwersytetu Morskiego rozpoczęli nowy rok akademicki. Ministra Barbara Nowacka powitała żaków z pokładu żaglowca

i

Autor: Uniwersytet Morski w Gdyni/Facebook, zrzut ekranu

wydarzenia

Studenci Uniwersytetu Morskiego rozpoczęli nowy rok akademicki. Ministra Barbara Nowacka powitała żaków z pokładu żaglowca

2024-10-06 21:21

Szefowa MEN, z pokładu żaglowca zwracając się do studentów zebranych na Molo Południowym, podkreśliła, że gdyńską uczelnię kończą wysoko wykwalifikowani specjaliści. - To osoby, które wybierając tę uczelnię już na samym starcie wiedzą, że ich droga życia będzie wyjątkowa. Będzie związana z morzem, z gospodarką morską i rozwijaniem odporności Rzeczypospolitej - powiedziała Barbara Nowacka.

Nowy rok akademicki 2024/2025 na Uniwersytecie Morskim w Gdyni rozpoczęty

  • Studenci Uniwersytetu Morskiego w Gdyni rozpoczęli w sobotę nowy rok akademicki - 2024/2025.
  • Odbyło się ślubowanie oraz immatrykulacja studentów i doktorantów I roku.

  • Na Uniwersytecie Morskim w Gdyni na 11 kierunkach studiuje ponad 4 tys. osób.

  • W wydarzeniu, które odbyło się na Molo Południowym w Gdyni i Darze Młodzieży, wzięła udział ministra edukacji Barbara Nowacka.

Barbara Nowacka mówiła do studentów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni z pokładu żaglowca

Barbara Nowacka podkreśliła, że Uniwersytet Morski w Gdyni jest uczelnią prestiżową, która gwarantuje jej absolwentom dobre i stabilne miejsca pracy. Jest również, jak mówiła, wyjątkowym miejscem na mapie budowania polskiego patriotyzmu i polskiej obronności.

Wskazała, że na uczelni rozwijane są kierunki związane z offshore i energetyką opartą na wietrze.

- To inwestycja w nauki techniczne i sztuczną inteligencję - wymieniała ministra.

Uniwersytet Morski w Gdyni skończył 100 lat

Rektor uczelni prof. Adam Weintrit przypomniał, że Uniwersytet Morski w Gdyni wypełnia swoją misję od ponad 100 lat, bez względu na okoliczności, kształcąc kolejne pokolenia ludzi służących morzu i polskiej gospodarce morskiej. Zaznaczył, że morze to przede wszystkim okno na świat, a dostęp do Bałtyku znacząco wpływa na rozwój gospodarki naszego kraju, między innymi za sprawą rozwijających się nowych branż i technologii, w tym sektora offshore, którego uczelnia jest znaczącą częścią. Podkreślił, że studenci kształcą się na wydziale elektrycznym, nawigacyjnym, mechanicznym oraz zarządzania i nauk o jakości. Dodał, że niebawem zostanie uruchomiony również wydział informatyki.

Przypomniał, że uczelnia dysponuje trzema statkami: szkolno-badawczym Horyzont II, badawczy IMOR i flagową jednostką Dar Młodzieży. Rektor, mówiąc o żaglowcu zapewnił, że prowadzi rozmowy z przedstawicielami władz krajowych, samorządowych oraz miejskich na temat budowy następcy Daru młodzieży.

- Nadchodzi czas, by miejsce tej ponad 40-letniej już fregaty zajął nowy statek szkoleniowy (...) w trosce o podtrzymanie wysokiego standardu kształcenia kadr morskich - tłumaczył prof. Adam Weintrit.

Waterhall Residence w Gdyni. Tak wygląda budowa

Pomorskie: Zmiany na mapie Polski. Gdańsk i Gdynia największymi miastami w Polsce

Magiczna Lata 90’! To okres wielu zmian. Sprawdź, jak dobrze go pamiętasz [QUIZ]

Pytanie 1 z 8
W którym roku Lech Wałęsa został wybrany prezydentem Polski?