W planach jest remont opaski brzegowej wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego w Gdyni
Dlaczego ta inwestycja jest potrzebna?
- Remont jest potrzebny ze względu na uszkodzenia dylatacji, ubytki betonu i narzutu kamiennego, wywołane wieloletnim działaniem morza oraz niskich temperatur - mówi Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, dyrektorka Urzędu Morskiego w Gdyni.
Dodała, że planowane jest również wykonanie powłoki chroniącej przed korozją. Ma to zwiększyć trwałość oraz poprawić estetykę całej konstrukcji.
Jak będzie przebiegał remont opaski brzegowej wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego w Gdyni?
Roboty remontowe prowadzone będą odcinkami o długości 50-60 metrów. Wykonawca planuje rozpoczęcie robót od strony Małego Molo w kierunku rzeźby Trzech rybek. W przypadku występowania wysokiego poziomu wody i niekorzystnego falowania, roboty prowadzone będą na odcinku falochronu, który jest osłonięty plażą (od Plaży Gdynia Śródmieście).
Remont opaski brzegowej wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego w Gdyni - utrudnienia i koszt
Prace mają rozpocząć się w przyszłym tygodniu (od 7 października 2024 roku). Będą prowadzone do końca kwietnia 2025 roku. Na czas trwania remontu okresowo będzie następowało zwężenie chodnika do 4 metrów. Remont nie będzie miał wpływu na dostępność trasy rowerowej i biegowej od strony klifu. Koszt zleconych przez Urząd Morski w Gdyni prac to ok. 2 mln zł.
Czym jest opaska brzegowa?
- Opaska brzegowa jest to rodzaj budowli, stosowanej w hydrotechnice, której funkcją jest umocnienie i zabezpieczenie przed erozją istniejącego brzegu, cieku lub zbiornika wodnego.
- Opaski brzegowe stosowane są zarówno jako śródlądowe budowle hydrotechniczne, jak i jako budowle morskie, służące technicznemu zabezpieczeniu brzegu.
- Opaska brzegowa jest konstrukcją budowlaną, która jednym bokiem przylega do akwenu (wody), a przeciwległym bokiem do istniejącego brzegu.
Polecany artykuł:
Gdynia na światowej liście dziedzictwa UNESCO. Modernistyczne Śródmieście wciąż zachwyca. Zobaczcie zdjęcia