"Obecnie opracowywana jest dokumentacja przetargowa. Remont obejmie część "odmorską" konstrukcji, na ponad kilometrowym odcinku od plaży Śródmieście do tzw. małego molo"
- przekazała rzecznika Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska.
Zaznaczyła, że ogłoszenie przetargu na remont opaski brzegowej nastąpi w lutym. "Remont jest potrzebny ze względu na uszkodzenia dylatacji, ubytki betonu i narzutu kamiennego, wywołane wieloletnim działaniem morza oraz niskich temperatur" - wyjaśniła.
Ponadto planowane jest wykonanie powłoki chroniącej przed korozją. "Zwiększy to trwałość oraz poprawi estetykę całej konstrukcji" - dodała Kierzkowska.
Polecany artykuł:
Remont Bulwaru Nadmorskiego w Gdyni. Ile potrwa?
Remont będzie prowadzony poza szczytem turystycznym. "Mamy świadomość, że Bulwar Nadmorski jest całoroczną atrakcją, zarówno dla turystów, jak i mieszkańców Gdyni. W związku z tym, w trakcie prac, ciąg komunikacyjny wzdłuż budowli będzie drożny" - zapewniła.
Dodała przy tym, że żeby prace były w ogóle możliwe, okresowo potrzebne będzie zawężanie chodnika do 4 metrów. Powiedziała, że remont nie będzie miał również wpływu na dostępność trasy rowerowej i biegowej od strony klifu.
Opaska brzegowa jest to rodzaj budowli, stosowanej w hydrotechnice, której funkcją jest umocnienie i zabezpieczenie przed erozją istniejącego brzegu, cieku lub zbiornika wodnego. Opaski brzegowe stosowane są zarówno jako śródlądowe budowle hydrotechniczne, jak i jako budowle morskie, służące technicznemu zabezpieczeniu brzegu.
Jak wyjaśniła rzeczniczka urzędu, opaska brzegowa musi zostać zaprojektowana i wykonana w taki sposób, aby nie podlegała niszczącemu działaniu wody i aby zapewniona była jej stateczność, przy uwzględnieniu erozji dennej jaka może występować, szczególnie na ciekach wodnych.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]