inwestycje

Stocznia Cesarska zmieni się w osiedle. Jest decyzja

2024-11-13 13:29

Ogromne zmiany czekają historyczne tereny postoczniowe w Gdańsku. Narzędziowców zmieni się w nowoczesne i luksusowe miejsce do zamieszkania i spędzania wakacji. Spółka zarządzająca terenem przedstawiła swoje plany.

Stocznia Cesarska - plany na przebudowę

W planach jest prawie 400 mieszkań i 34 lokali usługowych. Tak ma się zmienić teren Młodego Miasta, gdzie zmiany zapowiedziała spółka Stocznia Cesarska Development (SCD). Spółka otrzymała już pozwolenie na budowę, teraz przedstawiono wizualizacje. 

Trójmiasto Radio ESKA Google News
Autor:

To duży kamień milowy w procesie rewitalizacji tego historycznego obszaru. Nowa inwestycja połączy dziedzictwo postoczniowych terenów z nowoczesnością i w pełni wykorzysta potencjał tej przestrzeni. Będzie to miejsce tętniące życiem, atrakcyjne do pracy, zamieszkania i spędzania wolnego czasu - zapowiedziała na konferencji prasowej Jadwiga Kosińska, dyrektor projektu.

W ramach planowanej zabudowy na terenie Stoczni Cesarskiej - która jest  najstarszą częścią byłej Stoczni Gdańskiej - powstanie łącznie pięć nowych budynków. Z kolei, zabytkowy budynek dawnej Formierni zostanie poddany gruntownej rewitalizacji.

Inwestor zapowiada, ze przestrzeń będzie wyjątkowa - pierwsza w Trójmieście prawdziwie industrialna i że ma być nierozłącznie związana z Gdańskiem, oryginalnie podkreślając historię miejsca i jego genius loci.

W Europie jest szereg rewitalizacji na terenach postindustrialnych, w takich miastach jak Hamburg czy Oslo. Teren, o którym mówimy, jest unikatowy. To miejsce ważne dla Gdańska. Chcielibyśmy, żeby architektura, która tutaj powstanie, była związana z tym terenem, żeby stała się ikoną dla miasta. Żeby na końcu można było stwierdzić: to nie jest jakieś miejsce, to jest Gdańsk - powiedziała Jadwiga Kosińska.

Nowe budynki będą miały od 4 do 6 kondygnacji. Planowane jest sporo zieleni - między innymi trawiaste chodniki, a samochody zostaną "schowane" na parkingu podziemnym. Budynki mają nawiązywać do wcześniej tu istniejących - ceglanych, ale tylko do pewnej wysokości. Wyżej jest już stal - to z kolei nawiązanie do żurawi stoczniowych. W ulicy pozostać mają tory tramwajowe. 

Będzie to pierwsze wprowadzenie nowej zabudowy między poprzemysłowe, zabytkowe hale i stanowi to dla architektów duże wyzwanie. Zależało nam na tym, aby projektowane budynki stanowiły tło dla zabytków, a jednocześnie były dla nich uzupełnieniem, dzięki czemu zachowany zostanie wyjątkowy klimat stoczni. Budynki są zróżnicowane, bo tak myślimy o nowoczesnym mieście. Natomiast sama zasada kształtowania elewacji jest dość rygorystyczna po to, żeby zachować klimat i charakter stoczni - wyjaśnił Jakub Bladowski, właściciel Roark Studio.

Stocznia Cesarska Development utworzona wspólnie przez dwóch belgijskich deweloperów Revive i Alides jest spółką celową, która od wiosny 2017 r. jest właścicielem 16 hektarów w samym sercu Młodego Miasta w Gdańsku. Jak podkreśla inwestor, projekt rewitalizacji Stoczni Cesarskiej zakłada ochronę i ekspozycję najcenniejszych historycznych budynków postoczniowych z równoczesnym przystosowaniem ich do nowych funkcji oraz budowę nowych, atrakcyjnych obiektów o różnorodnym przeznaczeniu. Swoje działania na terenie spółka rozpoczęła od ratowania zdegradowanych budynków postoczniowych. Do tej pory SCD wyremontowała dwa historyczne obiekty: dawną siedzibę dyrekcji z 1878 r. oraz zlokalizowany naprzeciwko budynek remizy, datowany na rok 1884.

Pomorskie. Park Leśny w Oksywiu, ścieżka

QUIZ. Jak dobrze znasz Pomorze?

Pytanie 1 z 10
Te mosty zostały wybudowane, aby połączyć linią kolejową Berlin z Prusami Wschodnimi. Oba zostały zbombardowane w czasie II Wojny Światowej. Gdzie one się znajdują?