archiwalne zdjęcia

Sopockie molo kiedyś i dziś. Te zdjęcia Was zaskoczą! [GALERIA]

Sopockie molo istnieje prawie 200 lat. Obecnie jest najdłuższy molo nad Morzem Bałtyckim. Jak wyglądało kilka dekad temu? Zobaczcie w naszej galerii!

Pierwszy pomost w Sopocie mierzący 31,5 metra, zbudowany został w 1827 przez doktora Jerzego Haffnera. Następnie, do końca XIX, molo wydłużone zostało do 150 m, a w 1910 do 315 m. Obecnie istniejące molo zostało zbudowane w latach 1927-1928 – przebudowano wtedy też Skwer Kuracyjny. Była to największa przebudowa w historii mola – okazją było 25-lecie Sopotu oraz 100-lecie budowy pomostu.

Obiekt początkowo spełniał funkcję lokalnej przystani, dopiero po pewnym czasie (po rozbudowie uzdrowiska) uzyskał funkcję rekreacyjną. Z mola podziwiać można widok na Grand Hotel, port morski Gdańsk oraz Kępę Redłowską.

W latach 1961–1963 przed wejściem na molo funkcjonował klub muzyki młodzieżowej Non Stop. W 2021 sprzedał on 960 tys. biletów wstępu na molo.

Sopockie molo jako lotnisko i sceneria filmowa

Co ciekawe, w okresie sezonu letniego 1923 roku sopockie molo wielokrotnie służyło jako przystań dla hydroplanów. Nie można było jednak uruchomić regularnej komunikacji, zwłaszcza większymi samolotami. W kwietniu 1925 władze miejskie wydzieliły do tego celu teren przy Łazienkach Południowych. Budynek odpraw celnych znajdował się nieopodal. Szczegółowe badania wykazały jednakże, że niekorzystne prądy morskie i mierzeje pozwoliłyby by tylko na rzadko niezakłócany ruch lotniczy. Z tego powodu, w maju 1925 otwarto przystań hydroplanów w Gdańsku-Pleniewie. Sopocki epizod lotniczy zakończył się definitywnie w 1927.

Na molo zrealizowano takie filmy i seriale jak m.in.: Podróż za jeden uśmiech, 07 zgłoś się, Tylko mnie kochaj czy Ile waży koń trojański?.

Molo w Sopocie kiedyś i dziś. Zobacz naszą galerię!

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: redakcja.trojmiasto@eska.pl.

Pomorskie. Lody rzemieślnicze polecane przez Mr Kryhę przeniesione do Rumi
Listen on Spreaker.