listy

i

Autor: gdansk.pl

Słowo w walce o wolność - rusza Maraton Pisania Listów Amnesty International w Gdańsku

2021-12-07 12:19

Między 7 a 12 grudnia trwać będzie Maraton Pisania Listów Amnesty International w Gdańsku i w Sopocie. Przyłącz się i napisz list, by wesprzeć konkretnych obrońców praw człowieka z różnych stron świata, prześladowanych, torturowanych i więzionych za swą działalność.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W 2021 roku w Gdańsku i w Sopocie będziemy pisać w dniach 7-12 grudnia. Uczestnicy Maratonu piszą listy w obronie 10 konkretnych osób lub grup osób, których prawa człowieka zostały złamane.

Tu możesz pisać listy:

-wtorek, 7 grudnia, w godz. 18 - 20 w Klubie Ziemia we Wrzeszczu

-środa, 8 grudnia, w godz. 18-20 w Sopocie, w Klubie Dwie Zmiany

-czwartek, 9 grudnia, w godz. 14-16 w Świetlicy Trójmiejskiej Krytyki Politycznej przy Nowych Ogrodach; w godz. 18 - 20 w Sztuce Wyboru w Garnizonie

-piątek - niedziela, 10-12 grudnia w Europejskim Centrum Solidarności

W piątek, 10 grudnia, czyli dokładnie w Dzień Praw Człowieka, maraton w ECS zaplanowano w godz. 16 - 19. W trakcie maratonu odbędą się także warsztaty antydyskryminacyjne prowadzone przez edukatorki Grupy Lokalnej Amnesty International w Trójmieście Martę Wróblewską i Katarzynę Bebyn  (od godz. 16.30 do 18.30 w ECS na III piętrze).

W sobotę i niedzielę listy będzie można pisać od godz. 10 do 18 w Ogrodzie Zimowym ECS. 

Podczas Maratonu będzie można też podpisać się pod petycją Amnesty International „Żądamy godności na granicy” skierowaną do władz RP z apelem o dopuszczenie pomocy humanitarnej i medycznej oraz mediów do strefy nadgranicznej przy granicy z Białorusią.

- Nasze listy mają znaczenie, potrafią zmienić życie ludzi. Maraton Pisania Listów to akcja, podczas której jednoczymy się w walce o prawa człowieka na całym świecie, a listy w obronie konkretnych osób lub grup, których prawa człowieka i wolności są naruszane, są skuteczne - podkreśla Krystian Kosiński, koordynator ds. aktywizmu Grupy Lokalnej Amnesty International w Trójmieście. - Maraton Pisania Listów odbędzie się jednocześnie w ponad 500 miejscach w całej Polsce, ale to także akcja globalna odbywająca się na wszystkich kontynentach.

Jeśli ktoś nie może przyjść na Maraton, może napisać list w domu i wrzucić go do amnestyjnej skrzyneczki usytuowanej w:

-siedzibie Fundacji Centrum Praw Kobiet w Gdańsku (u. Gdyńskich Kosynierów 11), 

-restauracji i lokalem Tu Można Marzyć w Oliwskim Ratuszu Kultury

-w bibliotece Sopoteka przy dworcu PKP w Sopocie

Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku, bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. W 2020 roku w całej Polsce napisano ponad 179 tys. 500 listów. Maraton Pisania Listów to największe w Polsce wydarzenie angażujące tak wielu ludzi w obronę praw człowieka.