W środę (10 maja) w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie zorganizowano konferencję prasową podczas której poinformowano o przekazaniu memorandum rządowi.
Polecany artykuł:
Pomorskie samorządy chcą działać na rzecz budowy atomówki
Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk wyjaśnił, że memorandum zostało podpisane przez 26 jednostek samorządu terytorialnego - samorząd województwa pomorskiego, 3 powiaty oraz 22 gminy z terenu województwa.
Pomorskie samorządy z otwartością podchodzą do perspektyw nowych inwestycji energetycznych w naszym regionie oraz respektują kompetencje rządu Rzeczypospolitej Polskiej w podejmowaniu decyzji w zakresie strategicznych inwestycji. Budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce będzie ogromnym wyzwaniem infrastrukturalnym, logistycznym, a także społecznym. To nie jest sama budowa obiektów energetycznych, ale także infrastruktury towarzyszącej, która w znaczący sposób zmieni gospodarkę przestrzenną w tej części naszego województwa, będzie głęboko ingerować w stan środowiska naturalnego, ale czekają nas także poważne zmiany społeczne
– mówił Mieczysław Struk.
Memorandum od pomorskich samorządowców do premiera
Marszałek województwa dodał, że samorządy wzywają do rozpoczęcia kompleksowego dialogu na temat przygotowania i przeprowadzenia procesu inwestycyjnego związanego z budową na Pomorzu pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Dokument trafi do rządu i innych osób, które bezpośrednio odpowiadają za realizację rządowego programu. Memorandum otrzyma m.in. pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej i inwestor - spółka Polskie Elektrownie Jądrowe.
Chcielibyśmy zwrócić uwagę polskiemu rządowi, że w tej sprawie samorządy są gotowe do dialogu. Chcielibyśmy, żeby ten dialog miał charakter partnerski. Żebyśmy mogli dyskutować o najważniejszych sprawach, które dotyczą tej części województwa pomorskiego
– podkreśla Struk.
Jakie sprawy porusza memorandum pomorskich samorządowców?
Działania wskazane w memorandum podzielone zostały na pięć działów: dostępność transportowa, rozwój gospodarczy, edukacja i rozwój zasobów ludzkich, warunki życia i atrakcyjność osiedleńcza, a także infrastruktura elektroenergetyczna. Pełna treść dokumentu dostępna jest tutaj.
Kto podpisał się pod memorandum do premiera?
Pod dokumentem oprócz marszałka województwa pomorskiego podpisali się wójtowie gmin Łęczyce, Luzino, Choczewo, Linia, Wejherowo, Szemud, Gniewino, Krokowa, Kosakowo, Puck, Nowa Wieś Lęborska, Wicko, Jastarnia, a także prezydenci i burmistrzowie Rumi, Wejherowa, Redy, Pucka, Władysławowa, Helu, Łeba, Cewice, Lębork oraz starości Pucka, Wejherowa, Lęborka.
Pierwsza polska atomówka powstanie na Pomorzu
Dla pierwszej lokalizacji pod elektrownię jądrową rząd wybrał technologię Westinghouse. Zgodnie z wnioskiem o decyzję środowiskową w lokalizacji na Pomorzu miałyby powstać trzy reaktory AP1000. Preferowane miejsce to Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo. Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej budowa miałaby ruszyć w 2026 roku, a pierwszy blok miałby ruszyć w 2033 r. Zanim rozpoczną się prace budowlane obiektu, najpierw musi powstać infrastruktura – drogi czy kolej.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]