Sprawa 21-latka oskarżonego o zabójstwo rodziców trafi do sądu I instancji
Oskarżony Szymon D. został w piątek, 14 lutego doprowadzony na rozprawę z Aresztu Śledczego w Gdańsku. W sądzie nie stawili się oskarżyciele posiłkowi, dzieci zabitego małżeństwa.
Sąd apelacyjny unieważnia wyrok
Wyrok odczytała przewodnicząca składu sędziowskiego sędzia Alina Miłosz-Kloczkowska. Podała, że Sąd Apelacyjny w Gdańsku uchylił wyrok Sądu Okręgowego w Gdańsku, który zapadł w 2024 roku i przekazał ją sądowi I instancji do ponownego rozpoznania.
Uzasadnienie wyroku przedstawił sędzia Dariusz Malak, który poinformował, że sąd odwoławczy podzielił stanowisko obrońcy oskarżonego, że w tej sprawie doszło do naruszenia prawa procesowego, czyli zmiany ławnika w toczącym się procesie.
- Ekonomika procesowa, szybkość i sprawność postępowania karnego nie mogą być osiągane kosztem gwarancji prawidłowego wyrokowania sprawy karnej – podkreślił.
Sąd apelacyjny podkreśla znaczenie stałości składu orzekającego w procesie
Dodał, że stałość składu orzekającego "zabezpiecza przed manipulacjami". Zwrócił również uwagę, że stałość składu zapewnia każdemu z jego członków możliwość "osobistego zetknięcia się z dowodami stanowiącymi podstawę wyrokowania", czego - jak zauważył - nie daje samo przeczytanie akt.
Sędzia Malak zaznaczył, że nowy ławnik został powołany do składu sędziowskiego w procesie I instancji, kiedy "wszystkie dowody związane z winą, z wymiarem kary zostały już przeprowadzone". Zdaniem sądu odwoławczego, ławnik nie miał możliwości zapoznania się z dowodami.
Sąd zwrócił również uwagę, że nagrywana była tylko pierwsza z dziesięciu rozpraw przeprowadzona przez Sąd Okręgowy w Gdańsku. Rozprawa w sądzie odwoławczym odbywała się za zamkniętymi drzwiami. Jawność została wyłączona ze względu na ważny interes prywatny w szczególności małoletnich pokrzywdzonych.
![Trójmiasto Radio ESKA Google News](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-8Hjh-L5ka-qQXn_trojmiasto-radio-eska-google-news-664x442-nocrop.jpg)
Do zabójstwa rodziców w Suchym Dworze doszło w 2022 roku. 18-letni syn skazany na dożywocie
Do zabójstwa małżeństwa doszło w marcu 2022 roku w Suchym Dworze w powiecie puckim. Zaniepokojone dzieci małżeństwa, które nie mieszkały z nimi, powiadomiły policję, że nie mogę skontaktować się z rodzicami. Przybyli na miejsce funkcjonariusze ujawnili w garażu zwłoki kobiety i mężczyzny. Na ciele kobiety było szereg ran kłutych w okolicy szyi, a u mężczyzny szereg ran tłuczonych głowy.
Bezpośrednią przyczyną śmierci kobiety był wstrząs krwotoczny spowodowany wykrwawieniem zewnętrznym i wewnętrznym z doznanych ran. Natomiast bezpośrednią przyczyną śmierci mężczyzny było uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego i zatrzymanie oddechu i krążenia.
18-latka w chwili ujawnienia zwłok nie było w domu
Śledczy ustalili, że sprawcą jest wówczas 18-letni syn, którego w chwili ujawnienia zwłok nie było na miejscu zdarzenia. Mężczyzna został zatrzymany tego samego dnia w miejscowości Szczytno. W jego samochodzie ujawniono środek odurzający w postaci marihuany.
Prokuratura zarzuciła mężczyźnie popełnienie zabójstwa w zamiarze bezpośrednim, w tym ojca poprzez zadanie mu szeregu ran tłuczonych głowy, a matki poprzez zadanie szeregu ran kłutych w okolicy szyi i karku. A także popełnienie przestępstwa posiadania środka odurzającego.
W maju 2024 roku Sąd Okręgowy w Gdańsku skazała Szymona D. na karę łączną dożywotniego pozbawienia wolności za zabójstwo rodziców i posiadanie środka odurzającego.
Ponadto na rzecz siedmiu pokrzywdzonych sąd orzekł od oskarżonego po 200 tysięcy złotych tytułem zadośćuczynienia.