Alfabet kaszubski znany jest nie tylko dla tych, którzy po kaszubsku mówią na co dzień. Powstał w drugiej połowie XIX wieku. Przez dziesięciolecia język kaszubski nie był uznawany za osobny język, a jedynie za dialekt języka polskiego. Używana obecnie forma pisana języka kaszubskiego jest ewolucją formy zaproponowanej w 1879 r. przez Floriana Ceynowę, w wydanej w 1879 r. w Poznaniu „Zarés do Grammatikj Kašébsko-Słovjnskjè Mòvé”.
W roku 2003 przydzielono językowi kaszubskiemu trzyliterowy międzynarodowy kod CSB według normy ISO.
Osoby posługujące się językiem kaszubskim zamieszkują głównie Polskę. Nadal aktywne są skupiska kaszubskich emigrantów w Kanadzie. Mniej lliczni Kaszubi przebywają także w Niemczech i USA. Obecnie Polskę zamieszkuje około 400 tys. osób posługujących się językiem kaszubskim, z czego około 100 tys. deklaruje go jako język ojczysty*. W Polsce istnieje kilkadziesiąt szkół, w których dzieci uczą się kaszubskiego (około 20 tys. osób w roku szkolnym 2020/2021). Od 2005 r. istnieje możliwość zdawania z niego egzaminu maturalnego. W języku kaszubskim wydawane są książki i czasopisma, emitowane są regionalne programy radiowe i telewizyjne.
Język Kaszubów rozwija się prężnie na Pomorzu, gdzie używany jest jako język liturgii w kilkunastu parafiach. Mówi się w nim także w lokalnych mediach, a nawet w szkołach. Folklor Kaszubów propaguje przede wszystkim Kaszubski Park Etnograficzny, gdzie oprócz języka można poznać również bogatą kulturę Kaszubów.
Najstarsze druki wykonane w języku kaszubskim pochodzą z XVI wieku.
Może gdzieś wpadły nam u ucho znane utwory z Kaszub? Ciekawy język, skoczna melodia i specyficzna kultura - to z pewnością je wyróżnia. Ale nie można powiedzieć, że kaszubskie piosenki nie idą z duchem czasu. Kaszubski hip hop? Znane kawałki po kaszubsku? Zobacz jakie są przyjemne dla ucha!
Język kaszubski - znów w modzie!
Polecany artykuł: