Yanosik współpracuje z policją
Zaplanowane działania będą uzupełnieniem policyjnej akcji pn. Na drodze – Patrz i słuchaj, prowadzonej przez cały marzec, której ważnym elementem jest zwrócenie uwagi uczestników ruchu drogowego na konsekwencje rozproszenia uwagi podczas korzystania z drogi. Łapki na kierownicę - to też wzmożona praca funkcjonariuszy w terenie - walcząca z niebezpiecznymi zrachowaniami i rozmawianiem przez telefon podczas jazdy. Na długo zostanie jednak z kierowcami wiedza, że... Yanosik i twórcy tej aplikacji współpracują z policją. Jak to możliwe?
Polecany artykuł:
Funkcjonariusze policji oraz Yanosik przygotowali wspólnie akcję promującą bezpieczeństwo wśród kierowców. "Komu w drogę temu łapki na kierownicę" - pod takim hasłem przygotowano spoty, konkurs dla użytkowników aplikacji oraz dodatkowe kontrole drogowe. Z tych ostatnich kierowcy będą najmniej zadowoleni, ale będą też nagrody.
Akcja "Łapki" na kierownicękolejny raz jest prowadzona w marcu. Celem przedsięwzięcia jest przeciwdziałanie zagrożeniom bezpieczeństwa w ruchu drogowym spowodowanym korzystaniem z telefonu komórkowego przez kierujących pojazdami - wyjaśnił nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP.
Mandat za odbieranie telefonu w samochodzie
Za korzystanie z telefonu podczas jazdy lub trzymanie w ręku jakiegokolwiek innego urządzenia telekomunikacyjnego lub głośnika grozi kara: 500 złotych mandatu i aż 12 punktów karnych!
Konsekwencje naruszenia przepisu są dotkliwe dla kierujących, ale znacznie gorsze jest spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zwłaszcza przyczynienie się do wypadku, w którym ktoś ginie albo odnosi obrażenia i to tylko dlatego, że kierowca patrzył w wyświetlacz telefonu
- dodał Opas.
W zeszłym roku policjanci odnotowali na polskich drogach 52307 przypadków korzystania podczas kierowania pojazdem z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.
Łapki na kierownicę 2024 druga edycja
Podczas akcji „Łapki” na kierownicę użytkownicy aplikacji Yanosik otrzymają materiały edukacyjne w formie quizu dot. konsekwencji korzystania przez kierujących podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Za bezbłędną odpowiedź na pytania będzie można otrzymać Certyfikat Odpowiedzialnego Kierowcy.
W edycji akcji w marcu 2023 roku w rozwiązywaniu quizu wzięło udział 59 318 kierowców, z czego 42 700 „zdało” go poprawnie, a 11 256 osób udostępniło swój certyfikat w mediach społecznościowych.
Łapki na kierownicę
Prowadzona akcja będzie wspierana przez firmę Screen Network S.A. emisją spotu, na ekranach LED rozlokowanych na terenie całego kraju.