Nie tylko grzyby powodują w Polsce zatrucia, z którymi chorzy długo walczą w szpitalach. Setki osób rocznie - to statystyka mówiąca o zatruciach. Jedną z przyczyn jest roślina, która kryje się pod różnymi nazwami: "zemsta Stalina", "Barszcz Sosnowskiego", "klątwa PRL-u", "barszcz kaukaski" to tylko niektóre nazwy na określenie rośliny, której oficjalna nazwa to: Heracleum sosnowskyi
Przyniesiony ze wschodu zalał Europę jako roślina inwazyjna. Szybko się rozprzestrzenia, a równocześnie jest bardzo groźny. Toksyczność barszczu sosnowskiego jest groźna dla człowieka. Chociaż pochodzi z rodziny selerowatych, a nazwa barszcz również nie jest groźna, to co może spowodować już jest.
Barszcz sosnowskiego od lat 50. do 70. XX wieku wprowadzany był do uprawy w krajach bloku wschodniego jako roślina pastewna. Z powodu problemów z uprawą i zbiorem, głównie zagrożenia zdrowia, uprawy były porzucane. Okazał się przybyszem kłopotliwym, gdyż w szybkim tempie zaczął się rozprzestrzeniać spontanicznie. Trudno go zwalczyć, rozrasta się i rozsiewa każdego roku. Na wiosnę dostrzec można kolejne miejsca, gdzie się pojawił.
Czy barszcz Sosnowskiego jest groźny?
Barszcz Sosnowskiego wydziela trujące aerozole, jego soki i opary drażnią skórę i układ oddechowy, a dla osób z obniżoną odpornością mogą być śmiertelnie niebezpieczne. Co roku w sezonie letnim poszkodowane są kolejne osoby.
Innym zagrożeniem jest inwazyjne rozrastanie i tym samym niszczenie lokalnej, rodzimej flory.
Gdzie występuje Barszcz Sosnowskiego?
Barszcze kaukaskie w przeszłości były rozpowszechniane jako rośliny ozdobne, miododajne lub pastewne. W latach 70. I 80. poprzedniego stulecia barszcz Sosnowskiego uprawiano praktycznie w całej Polsce, jako roślinę pastewną.
Po kilkunastu latach, ze względu na zmieniony smak mięsa i mleka, zaprzestano jego uprawy, jednakże nie przeprowadzono skutecznej likwidacji istniejących stanowisk tych roślin.
Jak odróżnić barszcz zwyczajny od barszczu sosnowskiego?
O tym jak rozpoznać niebezpieczną roślinę dowiadujemy się już wiosną. Pomimo wielu cech wspólnych dla roślin z rodziny baldaszkowatych, a także zmienności osobniczych samych barszczy zwyczajnych istnieje kilka cech ich wyglądu, które pozwalają na łatwe odróżnienie ich od kaukaskich barszczy. Portal barszcz.edu.pl podaje, że:
masywność– barszcz zwyczajny jest dużo drobniejszy w budowie od barszczu Sosnowskiego i barszczu olbrzymiego; zazwyczaj ma wysokość ok. 1-1,5 m, choć w wyjątkowo sprzyjających warunkach może osiągać wysokość przerastającą człowieka, jednak nawet wtedy będzie rośliną dość drobną;rozmiar kwiatostanów– w przypadku barszczu zwyczajnego kwiatostany mają średnicę kilku – kilkunastu centymetrów, podczas, gdy baldachy kaukaskich barszczy osiągają rozmiar ∅ 30-80 cm.pora kwitnienia– barszcz zwyczajny kwitnie zazwyczaj w lipcu – sierpniu, czyli później niż barszcz Sosnowskiego i barszcz olbrzymi (czerwiec – lipiec); teraz, gdy najczęściej np. na poboczach dróg możemy zauważyć białe kwiatostany barszczu zwyczajnego, jego krewniaki z Kaukazu w większości przypadków już przekwitły (ich kwiatostany zamieniły się w zielone owocostany);
rozgałęzienie pędów kwiatowych– jeśli podejrzana roślina będzie miała poszczególne, zwieńczone baldachami łodygi ułożone blisko siebie, równolegle, zapewne będzie to właśnie barszcz zwyczajny; w przypadku barszczy kaukaskich kwiatostany odchodzą od głównego pędu na boki, co sprawia, że ich układ przypomina szprychy parasola;łodyga– łodyga barszczu zwyczajnego jest bruzdowana, pusta w środku, pokryta szczeciniastymi, sztywnymi włoskami, ale nie ma fioletowawych plamek charakterystycznych dla kaukaskich barszczy; znaczenie ma również średnica jej przekroju – podczas gdy u barszczu Sosnowskiego i barszczu olbrzymiego przy ziemi osiągnie ona rozmiar ok. 10-12 cm, u barszczu zwyczajnego będzie to zaledwie ok. 2-3 cm.
rozmiar liści– liście barszczu zwyczajnego są (podobnie jak u kaukaskich barszczy) osadzone na długich ogonkach, jednak różni je znacznie przede wszystkim powierzchnia blaszki liściowej: u barszczu Sosnowskiego i olbrzymiego będzie ona zajmowała ok. 1,5 m2, podczas, gdy u barszczu zwyczajnego będzie to zaledwie kilkadziesiąt cm2.
kształt i kolor liści– nie bez znaczenia jest także kształt i kolor liści; jeśli na swojej drodze spotkacie roślinę o ciemnozielonych blaszkach liściowych, podzielonych na 3-5 wyraźnie oddzielonych od siebie listków, zapewne będziecie mieć do czynienia właśnie z barszczem zwyczajnym; liście kaukaskich barszczy są trójlistkowe (podział mniej widoczny ze względu na dużą powierzchnię całej blaszki liściowej), w kolorze żywej zieleni.
Kaukaskie barszcze to największe rośliny zielne na świecie. Zazwyczaj osiągają wysokość ok. 3 m, jednak potrafią dorastać do 4-5 m, a nawet i więcej. W pierwszym roku wyrastają jedynie rozłożyste rozety liściowe, w kolejnych latach rośliny wykształcają długie pędy kwiatowe.
GALERIA: Awaria Facebooka. Na otarcie łez mamy dla was memy! To śmiech przez łzy