PKM

i

Autor: gdansk.pl

Pomorska Kolej Metropolitalna zauważa duży wzrost liczby pasażerów.

2022-04-16 12:00

W pociągach PKM pasażerów o ponad 130 tysięcy więcej niż w środku pandemii. Koniec pracy i nauki zdalnej czy drogie paliwo to paradoksalnie dobre wiadomości dla komunikacji publicznej. Po rekordowym 2019ym roku, liczba ludzi w transporcie zbiorowym spadła prawie o połowę. Obecnie jednak pasażerowie wracają.

- W marcu 2022 roku, czyli te najnowsze statystyki pokazują, że z pociągów na linii PKM skorzystało 368 tysięcy pasażerów i to jest faktycznie najlepszy wynik od października 2019, bo wtedy z PKMki skorzystało ponad 414 tysięcy pasażerów. Można z nadzieją mówić, że pasażerowie po pandemii wrócili do pociągów - mówi Michał Piotrowski z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Wzrost pasażerów widać również w gdańskich autobusach i tramwajach. - Zauważamy wzrost liczby pasażerów o około 18% rok do roku, ale nie mamy informacji czy wzrost ten wynika z wysokich cen paliwa, czy przez to, że skończyła się pandemia i że wrócili pasażerowie. Czy też może na przykład te dwie przyczyny, nie nakładają się na siebie. To będziemy w stanie ocenić dopiero po dłuższym okresie - dodaje Sebastian Zomkowski, dyrektor ZTM w Gdańsku.

Większy ruch również na lotniskach. Od stycznia do marca do Gdańska przyleciało lub odleciało ponad pół miliona pasażerów. To więcej o prawie 500% niż w porównywalnym okresie ubiegłego roku.