Pomoc dla pacjentek z rakiem piersi. Innowacyjny czepek, który chroni przed utratą włosów

i

Autor: pomorskie.eu

Zdrowie

Pomoc dla pacjentek z rakiem piersi. Innowacyjny czepek, który chroni przed utratą włosów

2024-04-27 17:43

Specjalny czepek chłodzący został kupiony dla pacjentek Copernicus Mamma Centrum, które są we wczesnym stadium raka piersi. Czepek chroni przed utratą włosów podczas chemioterapii. Kosztował ponad 160 tys. zł.

Copernicus Mamma Centrum to ośrodek leczenia chorób piersi w Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku. Włosy są symbolem witalności i kobiecości. Niestety w trakcie leczenia onkologicznego podawana jest dożylnie chemioterapia, która ma pomóc, zmniejszyć np. guz lub zahamować namnażanie komórek nowotworowych. Jednocześnie uszkadza cebulki włosów, które zaczynają wypadać.

Dla pacjentek utrata włosów jest utożsamiana z utratą kontroli nad własnym ciałem, strachem i niepokojem

– tłumaczy rzecznik Copernicusa Katarzyna Brożek.

Czepek chłodzący. Do czego służy?

Zastosowanie czepka ma zapobiec utracie włosów wskutek chemioterapii, a to ma ogromny wpływ na nastawienie pacjenta i ogólny stan psychiczny. U chorych poprawia się samoocena i nastawienie do walki z chorobą nowotworową.

Badania wskazują, że prawie 50 proc. pacjentek chorych na raka uważa utratę włosów za najbardziej traumatyczny aspekt chemioterapii. Gdy pacjent ma założony czepek chłodzący, część naczyń krwionośnych się obkurcza, co ogranicza dopływ krwi z cytostatykami (chemioterapia) do cebulek włosów. W ten sposób zapobiega się wypadaniu włosów lub je minimalizuje.

Czepek zakłada się minimum 30 min przed wstrzyknięciem leku, kontynuując użycie w czasie podawania oraz po zakończeniu. Całkowity czas użycia wynosi od półtorej do pięciu godzin. WCO posiada jedno urządzenie, do którego można jednocześnie podłączyć dwóch pacjentów. W zestawie znajdują się cztery czepki o różnych rozmiarach

– wyjaśnia Brożek.

Podobny czepek mają od kilku lat Szpitale Pomorskie.

Czepka nie można go stosować u pacjentów z wcześniejszymi przerzutami i osób wrażliwych na zimno. Przeciwskazaniami są też ciężkie choroby wątroby lub nerek o dowolnej etiologii, nowotwory hematologiczne, a także zaplanowana w niedługim czasie radioterapia.

GALERIA: Gdynia Molo Rybackie. Największe osiedle na nabrzeżu. Centrum rozrasta się w głąb morza

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: redakcja.trojmiasto@eska.pl.

Pomorskie. Gdynia Orłowo wiosną