Powstały informatory dla nauczycieli na temat prac domowych. Pedagodzy wkurzeni

i

Autor: pixabay/mat. MEN

Edukacja

Powstały informatory dla nauczycieli na temat prac domowych. Pedagodzy wkurzeni

Od kwietnia nie ma prac domowych dla uczniów polskich szkół. Ma to odciążyć młodzież, która spędza wiele godzin w szkole. MEN opracowało informatory dla nauczycieli na temat prac domowych.

2 kwietnia 2024 roku to pierwszy dzień szkoły bez prac domowych (likwidacja prac domowych weszła od 1 kwietnia). W klasach I-III prace domowe pisemne i praktyczno-techniczne nie są zadawane – z wyjątkiem ćwiczeń pisemnych usprawniających motorykę małą – a w klasach IV-VIII prace domowe są nieobowiązkowe i nieoceniane. Zamiast oceny, uczeń uzyskuje od nauczyciela informację zwrotną na temat poprawności i jakości wykonanej pracy.

Minister edukacji Barbara Nowacka wskazała konkretne korzyści wynikające z nowych przepisów.

Uczniowie i uczennice w końcu zyskują czas na przygotowywanie się do lekcji, czytanie książek, a także, co bardzo ważne, rozwijanie swoich zainteresowań, aktywność fizyczną i odpoczynek

– powiedziała minister Nowacka.

Jak podkreśliła, to szkoła jest miejscem, w którym dzieci się uczą, szkoła musi też wyrównywać szanse i uczyć uczciwości.

Nieobowiązkowe prace domowe to ważny krok w kierunku nowoczesnej szkoły, a także szkoły bez fikcji. Nie może być tak, że nauczyciel stawia ocenę za pracę, którą tak naprawdę wykonała sztuczna inteligencja. Postęp technologiczny jest bardzo szybki, a szkoła musi za nim nadążać

– podkreśliła minister edukacji.

Zastępca dyrektora Instytutu Badań Edukacyjnych Tomasz Gajderowicz wskazał, że podstawą przyjętych rozwiązań prawnych są m.in. badania naukowe.

Efekt edukacyjny prac domowych w przypadku szkoły podstawowej jest bardzo mały

– podkreślił Tomasz Gajderowicz.

Jak zaznaczył, lepszy efekt edukacyjny zauważalny jest dopiero w przypadku uczniów i uczennic szkół ponadpodstawowych.

Informatory dla nauczycieli. Co zawierają?

Zastępca dyrektora IBE poinformował, że na stronie Instytutu dostępne są informatory dla nauczycieli i nauczycielek, które pomogą stosować w praktyce przepisy rozporządzenia. Są one dostępne również na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Informator podzielony został na  trzy części informatora przeznaczone dla nauczycieli i dyrektorów wszystkich etapów edukacyjnych:

  • Szkoła podstawowa, klasy I–III ;
  • Szkoła podstawowa, klasy IV–VIII;
  • Szkoły ponadpodstawowe.

W informatorze dla nauczycieli przeczytamy m.in.:

  • Co zamiast pracy domowej?
  • Jak oceniać samodzielną pracę najmłodszych uczniów?
  • Jak oceniać zadania domowe w klasach I–III?
  • Jaki są warunki skutecznej informacji zwrotnej?

Jak się okazuje nauczycielom nie spodobał się pomysł przygotowania informatora. Jak twierdzą, jest to znak braku zaufania rządu do pedagogów.

Wiedza zawarta w informatorze to elementarna wiedza, którą powinien posiadać każdy nauczyciel pracujący z uczniami. Nie wierzę, że istnieją nauczyciele, którzy tego nie wiedzą, a jeśli tacy są, to może nie powinni pracować w szkole. Kolejny raz pokazywany jest brak zaufania do nauczycieli

– powiedziała nauczycielka w rozmowie ze Strefą Edukacji.

GALERIA: Najpopularniejsze nazwy ulic. W każdym mieście ją znajdziesz!

TOMASZEWSKI JAKO SELEKCJONER!