Gdynia jesienią

i

Autor: Gdynia.pl

ekologia

Polski Alarm Smogowy pokazał raport. Pomorze ma się z czego cieszyć?

2023-11-06 14:06

Żadna z miejscowości w województwie pomorskim nie znalazła się na niechlubnej liście najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. Alarm Smogowy wskazał gdzie jest najgorzej. Północ kraju jest czystsza od południa - mówią o tym badania.

Polski Alarm Smogowy opublikował najnowszy smogowy ranking pokazujący najbardziej zanieczyszczone w Polsce miejscowości na podstawie danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska za rok 2022. Wśród miejscowości, które znalazły się w rankingu nie ma żadnej z województwa Pomorskiego! 

Jak podaje Polski Alarm Smogowy (PAS) walka ze smogiem w Polsce zaczyna powoli przynosić efekty. Mają na to wpływ samorządowe antysmogowe regulacje określające terminy wymiany najbardziej zanieczyszczających powietrze źródeł ogrzewania oraz dofinansowanie tej wymiany z różnych programów. Wśród smogowych liderów PAS wskazuje na dużą liczbę miejscowości z Małopolski. W tym województwie na skutek decyzji Sejmiku Województwa wydłużono okres użytkowania „kopciuchów” (piece bezklasowe i o najniższej klasie normy PN-EN 303-5:2012), co przyczyniło się do znacznego spadku składanych wniosków w programie „Czyste Powietrze”. Jednak niechlubnym zwycięzcą rankingu we wszystkich trzech kategoriach (liczba dni smogowych, stężenia pyłu zawieszonego PM10 oraz stężenia benzo(a)pirenu – rakotwórczej i mutagennej substancji) jest miasto z województwa dolnośląskiego – Nowa Ruda. W czołówce smogowych rekordzistów znalazły się również Nowy Targ, Sucha Beskidzka, Nowy Sącz czy Żywiec. 

Jak wskazuje jednak Pomorski Alarm Smogowy, nie do końca jest sie z czego cieszyć. Normy na Pomorzu też bywają przekroczone. Najgorsze miesiące to listopad, grudzień i marzec. 

W dniu 11.01.2022 zostały wydane ostrzeżenia dot. przekroczenia poziomu informowania dla pyłu PM 10 wynoszący 100 µg/m3, w których jako przyczynę zanieczyszczenia powietrza wskazano oddziaływanie emisji związanych z indywidualnym ogrzewaniem budynków. W celu zmniejszenia narażenia na wysokie stężenia zanieczyszczeń w powietrzu, małym dzieciom, kobietom w ciąży, osobom starszym oraz osobom z chorobami serca lub układu oddechowego, zalecono ograniczenie przebywania poza budynkami. Dorosłym bez kłopotów ze zdrowiem zalecono powstrzymanie się od aktywności fizycznej na otwartym powietrzu.

Ostrzeżenia smogowe i aktualną jakość powietrza można śledzić dzięki badaniom Pomorskiego Alarmu Smogowego. 

NA poprawę powietrza wpływają uchwały zachęcające i zapraszające mieszkańców do wymiany źródeł ciepła na te bardziej ekologiczne. To przynosi efekt, wskazuje gdyński magistrat. 

Liczba dni smogowych w Gdyni - czyli z przekroczoną dzienną normą dla stężenia PM10 (50 μg/m³) – wynosi 8. Norma Unii Europejskiej (a więc i polska) wskazuje, że liczba takich dni nie powinna być wyższa niż 35. Z kolei średnioroczne stężenie pyłów PM10 nie powinno według normy krajowej być wyższe niż 40 ug/m³. W Gdyni wynosi ono 19 ug/m³. Ostatni parametr - stężenie benzo(a)pirenu nie jest w Gdyni badany, ale jak mówi rzecznik PAS, jest on badany w sąsiednim Gdańsku i można założyć, że w Gdyni jest podobny i wynosi 1 ng/m³. To dokładnie tyle ile wynosi krajowa norma.

Trzeba jednak zwrócić uwagę, że wciąż jest do czego dążyć. Normy krajowe bowiem są wyższe niż normy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która zmierza do sytuacji idealnej.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: redakcja.trojmiasto@eska.pl

GALERIA: Grzyby na halach targowych w Gdyni

Pomorskie. Tereny przeznaczone pod budowę elektrowni jądrowej. Plaża Lubiatowo i Słajszewo