Projekt we współpracy kilku uczelni
Uruchomienie sieci 5G na PG jest efektem zakończonego projektu „Krajowe laboratorium sieci i usług 5G wraz z otoczeniem: PL-5G”, który realizowany był w konsorcjum i z Politechniką Warszawską (lider projektu), AGH, Instytutem Łączności – Państwowym Instytutem Badawczym, Politechniką Wrocławską, oraz Instytutem Chemii Bioorganicznej PAN – Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym.
Otwarcie pracowni 5G na Politechnice Gdańskiej [Galeria]:
Z radością i entuzjazmem otwieram dzisiaj nowe laboratorium na uczelni. Powstało bowiem miejsce bardzo ważne, gdzie mamy dostęp do najnowocześniejszych metod testowania komunikacji z wykorzystaniem bardzo wysokich częstotliwości. To przyszłość dla informatyki i cyfryzacji.
- mówił prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej
W ramach projektu w poszczególnych jednostkach utworzono w sumie trzy wyspecjalizowane laboratoria: Laboratorium sieci 5G, Laboratorium symulatorów i aparatury pomiarowej 5G i Laboratorium otoczenia.
Polecany artykuł:
To dopiero początek. Laboratoria są gotowe do pracy i prowadzenia badań, ale nadal będziemy je udoskonalać i uzupełniać sprzętowo.
- podkreśla kierownik projektu prof. Józef Woźniak
Otwarcie laboratorium odbyło się podczas seminarium dotyczącego rozwoju sieci 5G i możliwości, jakie oferuje nowy sprzęt. Odbyła się prezentacja instalacji oraz wybranych usług planowanych do świadczenia w sieciach lokalnych oraz sieci międzyregionalnej.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]