PKM Południe mapa

i

Autor: mat. prasowe

Podpisano umowę na wytyczenie trasy dla pociągów PKM Gdańsk-Południe

2021-06-11 18:00

Powstanie nowa kolej z Gdańska do Żukowa przez Łostowice, Kowale i Kolbudy! W piątek (11/06) podpisano umowę na przygotowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego. Projekt PKM Południe to ważna inwestycja na miarę całego regionu.

- Jest to pomysł kolei, która ma ułatwić dojazd z tych najbardziej dynamicznie rozwijających się dzielnic naszego miasta, ale także obszarów metropolitalnych: gminy Kolbudy, gminy Pruszcz Gdański czy wreszcie gminy Żukowo. Dojazd do pracy, do szkół, do tych aktywności codziennych, życiowych - mówi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Ze względu na między innymi dość trudny teren, istnieje kilka wariantów poprowadzenia nowego połączenia.

"Wielu obserwatorów, znawców także, widzi ogromne trudności lokalizacyjne, czyli w jaki sposób z dolnej części miasta wyprowadzić ruch pociągów na górną część Gdańska. Ten element do tzw. Czerwonego Mostu jest nawet czterowariantowy. Tego typu warianty wiążą się też z koniecznością pozyskania terenu, a być może także protestami części mieszkańców czy też wyburzeniami."

- tłumaczy Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Na tą chwilę ciężko określić kiedy pociągi pojadą po nowej trasie. Szacuje się, że najwcześniej za 5, a najpóźniej za 10 lat.

Raport z Sopotu. Odlot piłkarzy do Rosji