Pływacy z Rumi zmierzyli się z 'amerykańskim La Manche'. Piotr Biankowski zdobył potrójną Koronę Pływania

i

Autor: Facebook/Piotr Biankowski

sport

Pływacy z Rumi zmierzyli się z 'amerykańskim La Manche'. Piotr Biankowski zdobył potrójną Koronę Pływania

2023-08-17 10:30

To historyczny moment dla Piotra Biankowskiego z Rumi, który zdobył potrójną Koronę Pływania na wodach otwartych. Wraz z Aleksandrą Kabelis zmierzyli się z "amerykańskim La Manche", czyli kanałem Catalina. Jak im poszło?

To kolejny sukces na koncie mieszkańców Rumi - Piotra Biankowskiego i Aleksandry Kabelis. Przypomnijmy, że m.in. w lipcu przepłynęli wzdłuż największe jezioro Wielkiej Brytanii – Windermere. Uczynili to jako pierwsi Polacy. Ekstremalny wyczyn zajął im ponad 6 godzin.

Piotr Biankowski i Aleksandra Kabelis kontra "amerykański La Manche"

Teraz rumscy ekstremalny pływacy postanowili przepłynął amerykański 34-kilometrowy kanał Catalina w Kalifornii. To jeden z najważniejszych odcinków dla długodystansowych pływaków z całego świata.

Kanał Catalina oficjalnie zdobyty! Korona Pływania na wodach otwartych zdobyta! To w Kalifornii spełniłem swoje kolejne marzenie!!! Po raz kolejny pływanie na wodach otwartych pokazało swój żywioł i nieprzewidywalność. Dwa przepłynięcia w dwa dni, każde w totalnie odmiennych warunkach. Musieliśmy zmierzyć się ze startem w nocy, z bardzo słoną wodą oraz ogromnymi stworami które pływały wokół nas. Wszystko co widzieliśmy zanurzając głowę pod wodą trzeba było opanować. Jest to przerażające a z drugiej strony niezwykle

- relacjonuje Piotr Biankowski na Facebooku.

Niestety, pomimo ogromnych starań Aleksandrze Kabelis nie udało się pokonać całego odcinka wpław i po blisko 18 godzinach musiała zakończyć wyzwanie. Trudnością były niesprzyjająće warunki atmosferyczne - trudne prądy Królewskie. Jak sama mówiła potem, pływając miała uczucie, że stoi w miejscu.

Dzięki temu wyczynowi Piotr Biankowski ma na swoim koncie potrójną koronę pływania na wodach otwartych, w której skład wchodzi La Manche, wyścig dookoła Manhattanu i Catalina. "Amerykański La Manche" przepłynął z wyspy na wybrzeże Los Angeles w blisko 12 godzin.

Towarzyszyła im załoga jednostki „Pacific Star” i kajakarze, którzy podczas próby czuwali nad ich bezpieczeństwem. Poza nimi – jedynie obserwatorzy z Catalina Channel Swimming Federation, którzy czuwali nad przestrzeganiem rygorystycznych zasad. To m.in. zakaz korzystania z jakiegokolwiek sprzętu poza strojem, czepkiem i okularami i zakaz dotykania łodzi 

- relacjonuje portal miejski gdynia.pl.

Wyzwanie rozpoczęło się 13 sierpnia i trwało dwa dni.

#SWIM2HELP - przepłynęli Catalinę, aby pomóc dzieciom

Ekstremalnym pływakom przyświecał charytatywny cel. Z okazji wyzwania zorganizowano zbiórkę na środki na przesiewowe badania USG 70 dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat z województwa pomorskiego. Koszt jednego badania to 115 złotych. Póki co zebrano ponad 8 tys. złotych.

Pływacy z Rumi przepłynęli największe jezioro w Anglii

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: redakcja.trojmiasto@eska.pl

Pomorskie. Wodne Ogrody w Wejherowie otwarcie