Czy można wziąć swój kubek na Open'era?

i

Autor: gdynia.pl/FBOpen'er Festival

open'er

Płacą krocie za bilet, a na koncert idą z własnym kubkiem. Organizator odpowiada

2024-07-02 10:01

Festiwale, stadiony i duże imprezy masowe łączy ostatnio jedna rzecz: piwo można wypić tylko z dedykowanych plastikowych kubków wielorazowego użytku. Czy jednak zawsze trzeba je kupować?

Wielorazowe kubki za festivalach

Unia Europejska wprowadziła zakaz używania jednorazowych kubków, ale to nie był powód, który zmusił organizatorów do zmian. Mnóstwo śmieci i zastąpienie ich wielorazowym kubkiem to ogromna zmiana w nawykach, ale też w tym jak zmieniły się imprezy masowe. Kto pamięta poranny widok opener'owej sceny, a przed nią dywan usłany - zdeptanymi kubkami? To było jak wielkie jezioro - błyszczące, jasne, wyłaniające się ze mgły - tworzyły go śmieci, którymi stały się plastikowe kubki do piwa. Na dużych festiwalach najpierw wprowadzano ekologiczne akcje w stylu: przynieś 20 kubków dostaniesz koc 9 lub inny gadżet (sama mam zielony polarowy kocyk od Open'era). To, że festiwale nie wyglądają już jak śmietnisko zmieniło jedno - zastąpienie jednorazowych kubków wielorazowym, kaucjowanym kubkiem. 

Już od kilku lat w Europie wprowadzona jest zasada - jeden wielorazowy kubek do piwa, zamiast sterty jednorazowych. W 2017 r. zaczęła ona  obowiązywać na Lattitude Festivalu – kubek pobieraliśmy z kaucją w wysokości 2 euro, od 2010 obowiązuje na festiwalach w Reading i Leeds. Od 2019 r. możliwość picia wyłącznie z kubków wielorazowego użycia wprowadził duński Roskilde czy węgierski Sziget. W Polsce pierwszy był Open'er Festival i Mystic Festival. W 2024 roku po raz kolejny na uczestników Openera w Gdyni czekają wielorazowe kubki. Mają co roku inną grafikę i zwyczajowo mogą być świetną pamiątką, bo kubki można zabrać do domu. 

Kubki na Open'erze 2024

W 2024 roku Open'er przygotował kubki festiwalowe. Nie będą miały tego, co znajdziemy w innym wielorazowych kubkach do piwa - uchwytu, dzięki któremu łatwiej kubek przyczepić do spodni czy plecaka. Taki uchwyt będzie można dokupić osobno.

Kubki do piwa na Open'er Festiwalu można kupić razem z piwem lub oddzielne w sklepiku festiwalowym zlokalizowanym przy Orange Main Stage.

Wielorazowy kubek na festiwalu kosztuje w 2024 roku 12 złotych - to kaucja - kubek można oddać w specjalnych punktach, trzeba jednak mieć też żeton.

Po wykorzystaniu kubka wymień i napełnij nowy lub po prostu oddaj go (wraz z otrzymanym eko-żetonem) w jednym z 11 punktów na terenie festiwalu i odbierz swoją kaucję. A jeśli któryś z kubków spodoba Ci się do tego stopnia, że zapragniesz go mieć na pamiątkę - śmiało zabierz go ze sobą do domu! Dodatkowo, w Sklepie Festiwalowym na terenie będziecie mogli kupić przypinany open'erowy uchwyt, dzięki któremu kubek nigdy się nie zgubi.

- informują organizatorzy.

Pod wpisami w mediach społecznościowych informującymi o tym jak będzie wyglądać grafika na tegorocznych kubkach, najczęściej zadawanym pytaniem jest to, czy można przyjść z kubkiem Open'er z poprzednich edycji, lub z własnym kubkiem. 

Czy można mieć swój kubek na Open'er Festiwalu?

Na Openerze obowiązują oczywiście zasady regulaminu zakazujące wnoszenia napojów, butelek czy puszek. Dopuszczalne jest jednak wniesienie bidonu lub kubka, ale pojemnik na napoje musi być otwarty. To względy bezpieczeństwa - zakręcony bidon z zawartością rzucony w tłumie może zrobić krzywdę, odkręcony jest już mniej "zagrażający". 

Na Openera można wziąć własny kubek wielorazowy i wykorzystać go kupując piwo lub nalewając wodę czy inny napój. Do dyspozycji będą cysterny z darmową wodą do picia. Nie można wnosić butelek ani żadnych zakręcanych bidonów. Przydadzą się więc kubki kupione np. na koncertach stadionowych, Gdańskich Juwenaliach czy zeszłorocznym festiwalu. 

Na pytanie czy można przynieść na Open'era kubek z poprzednich edycji, na oficjalnych stornach Open'er Festival odpowiada, że "jak najbardziej!"

Ekologia na festiwalu to nie tylko wielorazowe kubki na festiwalu. To lista eko-działań, które stosuje Alter Art przy organizacji Festiwalu Open'er. 

    • Zdecydowana większość kubków jest wielorazowego użytku – kaucja zwrotna (na kartę): 12 PLN.
    • Wystawcy gastronomiczni nie sprzedają jedzenia w plastikowych, jednorazowych naczyniach i nie oferują plastikowych słomek.
    • 80% foodtrucków ma w swojej ofercie dania wegetariańskie
    • W ALTER CAFE używamy kubków wielokrotnego użytku do każdego napoju, talerzy papierowych oraz drewnianych sztućców i mieszadełek do kawy
    • Ograniczając zużycie plastiku i energii, dopuszczone będą napoje w puszkach o pojemności 0,3l
    • Na terenie festiwalu dostępna będzie cysterna z darmową wodą pitną!
    • Toalety Przyjazne Planecie! W tym roku zdecydowaną większość stanowią toalety, dzięki którym zmniejszymy zużycie wody (tylko 0,8l na jedno użycie)! Kolejnym atutem jest brak konieczności używania środków chemicznych.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].

GALERIA: 10 nieodkrytych miejsc w Sopocie, które warto odwiedzić

Pomorskie. Gdańskie Juwenalia 2024

Test: jakim typem festiwalowicza jesteś?

Pytanie 1 z 11
Jadąc na festiwal bierzesz ze sobą: