zdrowie

Pierwsze takie przeszczepy w Polsce. Pacjenci otrzymali jednocześnie płuca i nerki

2024-09-25 17:27

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku poinformowało w środę (25 września) o wykonanych pierwszych w Polsce dwóch jednoczasowych przeszczepach płuc i nerek. Pacjenci po operacjach są wydolni oddechowo i nie wymagają dializ.

Biuro prasowe UCK w komunikacie prasowym przesłanym w środę (25 września) podało, że zespół specjalistów gdańskiego szpitala wykonał pierwsze w Polsce, udane, jednoczasowe przeszczepienie płuc i nerek u 43-letniej kobiety i 67-letniego mężczyzny.

Potrzeba wykonania tak złożonych operacji wynikała z tego, że pacjenci chorowali na ciężką niewydolność oddechową w przebiegu krańcowej postaci choroby obturacyjnej płuc (rozedma) oraz jednocześnie na schyłkową niewydolność nerek

– tłumaczył cytowany w komunikacie odpowiedzialny za program przeszczepiania płuc w szpitalu dr hab. Jacek Wojarski z Kliniki Kardiochirurgii UCK.

W komunikacie podano, że kobieta przed przeszczepieniem była dializowana przez sześć lat, a mężczyzna był zgłoszony do wyprzedzającej transplantacji nerki. Zaznaczono, że warunkiem wykonania tej operacji było jednak przeszczepienie płuca, a optymalnym rozwiązaniem – jednoczasowe przeszczepienie obu organów od tego samego dawcy. W przypadku braku dawcy płuca u mężczyzny konieczne byłoby w niedługim czasie rozpoczęcie leczenia dializami.

Trzeba podkreślić, że przeszczepienie płuca było jedyną formą leczenia niewydolności oddechowej, a przeszczepienie obu narządów dało możliwość życia bez dializ chorym ze schyłkową niewydolnością nerek

– powiedziała ordynator Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych UCK. prof. Alicja Dębska-Ślizień.

Wyjaśniła, że jednoczasowe przeszczepienie dwóch narządów od tego samego dawcy sprawia, że biorca otrzymuje jednorazowo zestaw obcych antygenów zgodności tkankowej i nie immunizuje się dwukrotnie tak, jak w przypadku transplantacji narządów od różnych dawców.

Pacjenci nie wymagają leczenia powtarzanymi dializami i są w pełni wydolni oddechowo, mogą samodzielnie funkcjonować bez konieczności stosowania tlenoterapii.

Kwalifikacje do tego skomplikowanego leczenia prowadził wielodyscyplinarny zespól kilku klinik UCK: Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych, Kliniki Chirurgii Onkologicznej, Transplantacyjnej i Ogólnej oraz Kliniki Kardiochirurgii z Oddziałem Transplantacji Płuc.

W procesie kwalifikacji została szczegółowo zaplanowana kolejność działań okołooperacyjnych oraz operacyjnych. W przyjętym schemacie najpierw u obojga pacjentów przeszczepiono płuca i tuż po zakończeniu tej operacji do działania przystąpił zespół przeszczepiający nerki.

O tym, jak dużym ryzykiem obarczone były przeprowadzone transplantacje i prowadzone leczenie świadczy fakt, że dotychczas podejmowane próby w innych ośrodkach w Polsce kończyły się niepowodzeniem

– podano w komunikacie.

Transplantację u pacjentki wykonano w listopadzie ubiegłego roku, a u pacjenta w marcu tego roku. Oboje są pod opieką transplantologów z Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych oraz Kliniki Kardiochirurgii.

GALERIA: Nie tylko na Mazurach! Kaszubi mają swoje piękne jeziora

Quiz z motywem jesieni. Jak bardzo jesteś jesieniarą?

Pytanie 1 z 9
Czym zaczyna się jesień w piosence Czesława Niemena?

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].

Pomorskie. Najwyższe budynki w Gdańsku. Sięgają niemal chmur!