Nie tylko na Mazurach! Kaszubi mają swoje piękne jeziora
Kaszuby mają czym się pochwalić! To tutaj kilka tysięcy pięknych jezior. Nie jedź na Mazury, przyjedź na Kaszuby. Nie zawiedziesz się!
Jezioro Łebsko
Jezioro Łebsko to przybrzeżne jezioro oddzielone od morza wąskim paskiem lądu. Dzięki swojemu położeniu, oraz walorom krajobrazowym, zaliczane jest do najpięknieszych jezior w Polsce.
Jednym z ciekawszych miejsc nad jeziorem Łebsko jest Wydma Czołpińska (najpiękniejsza ze wszystkich wydm znajdujących się w granicach Słowińskiego Parku Narodowego). To rozległe pole wydmowe może się pochwalić zróżnicowaną rzeźbą terenu i ciekawą szatą roślinną (m.in. stanowiskami szczotlichy siwej).
Wydma Łącka to kolejna atrakcja, której w czasie wycieczki wokół jeziora Łebsko nie można pominąć. Wydma ta osiąga wysokość 42 m n.p.m, a jej nazwa pochodzi od wsi Łączka, którą piaski zasypały ponad 300 lat temu.
Jezioro Białe, gm. Chmielno
Jezioro Białe (w gminie Chmielno) to jedno z trzech znanych w tym region jezior "chmieleńskich" - czyste, piękne, z dużą bazą turystyczną wokół. To miejsce, w którym można nie tylko odpocząć nad wodą, ale i liczyć na długie spacery w pięknych okolicznościach przyrody.
Jezioro Dybrzyk
Dybrzyk (Dybrzk) - przepływowe jezioro rynnowe na Równinie Charzykowskiej w kompleksie leśnym Borów Tucholskich, w powiecie chojnickim województwa pomorskiego na wysokości 119,2 m n.p.m. Akwen jeziora jest połączony rynną Brdy z jeziorami Kosobudno i Łąckim. Charakteryzuje się wysokimi brzegami porośniętymi lasem sosnowym. Południowo-zachodni brzeg jeziora stanowi granicę Parku Narodowego „Bory Tucholskie”. Prowadzi tędy również "Szlak kajakowy rzeki Brdy".
Jezioro Sudomie
Jezioro Sudomie to jezioro wytopiskowe, zaliczane i do Pojezierza Kaszubskiego i do Równiny Charzykowskiej. Jego maksymalna głębokość to ok. 13 metrów (średnia 4,7m). Przez jezioro Sudomie przebiega szlak wodny spływów kajakowych Graniczna - Trzebiocha: warto się tu wybrać na kajak i przepłynąć obiema rzekami, zaliczając po drodze również okoliczne jeziora (ciągłość szlaku zapewniają rzeki i wąskie przesmyki): jezioro Garczyn, Graniczne, Mielnica, Osuszyno, Żołnowo. Łączna długość tego szlaku to ok. 21 km.
Jezioro Kosobudno
Na uwagę zasługuje niezwykle czysta woda jeziora kosobudzkiego - są tu nawet raki. Ze względu na dość długie połączenia jeziora Kosobudno z innymi akwenami - świetnie się tu pływa kajakami. Prowadzi tędy również Szlak Kajakowy rzeki Brdy - jeden z najpiękniejszych w Polsce.
Jezioro Mausz
Jezioro Mausz - to ciekawie położone jezioro rynnowe, które układa się tak, że wielu dzieli je na dwa osobne jeziora: Mausz Mały i Mausz Duży, które razem stanowią wyjątkową całość na wakacje. Na samym półwyspie znajduje się bardzo ciekawa wieś letniskowa: Ostrów Mausz (tu rozciąga się chyba najpiękniejszy widok na jezioro). Jezioro w całości leży na terytorium Gowidlińskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.
Jezioro Ostrzyckie
Jezioro Ostrzyckie położone jest w najatrakcyjniejszej części Kaszubskiego Parku Krajobrazowego u podnóża Wieżycy i stanowi część szlaku wodnego „Kółko Raduńskie”. Wzdłuż wschodniej linii brzegowej jeziora przebiega Droga Kaszubska, a samo jezioro w kształcie podkowy opasa znajdujący się na zachodnim brzegu rezerwat przyrody Ostrzycki Las i poprzez wąskie przesmyki wodne łączy się z jeziorami Potulskim i Brodnem Wielkim. Urozmaicona krajobrazowo linia brzegowa jeziora osiąga całkowitą długość 20 kilometrów. Brzegi są wysokie i miejscami strome. Do północnego przylega Jastrzębia Góra (227 m n.p.m.).
Jezioro Kłodno
Wody jeziora zaliczane są do pierwszej klasy czystości, dlatego też bardzo chętnie korzystają z niego turyści ceniący odpoczynek na świeżym powietrzu i w wodzie. Przejrzystość jest tutaj wyjątkowo dobra.
Jezioro Kłodno jest istnym rajem dla miłośników wodnych sportów. W pobliży akwenu, poza ośrodkami wypoczynkowymi Chmielno i Zawory, znajdują się również wypożyczalnie sprzętu, w których można znaleźć całe niezbędne wyposażenie. Jezioro oraz pozostałe akweny, z którymi się łączy, są objęte strefą ciszy. Oznacza to, że obowiązuje tutaj zakaz używania łodzi z silnikiem spalinowym. W związku z tym ci, którzy chcą tutaj odpocząć od chałasu i zgiełku, mają na to wielką szansę.
Jezioro Wdzydzkie
Jezioro w Borach Tucholskich w powiecie kościerskim na obszarze Kaszub Południowych. Obejmuje połączonych pięć jezior: Wdzydze, Radolne, Gołuń, Jelenie i Słupinko.
Cały akwen objęty jest obszarem Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Na jeziorze znajdują się duże wyspy (m.in. Ostrów Wielki, który jest zamieszkany, Ostrów Mały, Sorka, Sidły i Glonek) o całkowitej powierzchni 150,7 ha. Przez Wdzydze przepływa Wda.
Jezioro Żarnowieckie
Jezioro to jest bogate w historię. W wiekach wcześniejszych jezioro historycznie położone było na linii pomiędzy Prusami a Królestwem Polskim (daw. woj. pomorskie) ale także między Pomorzem a Prusami Zachodnimi.
Do września 1939 jezioro znajdowało się na obszarze Polski przy samej granicy polsko-niemieckiej. Granica później częściowo odchodziła na zachód zostawiając miejscowość Nadole po stronie Polski, linia graniczna wracała do brzegów w jego południowej części między kamieniami „wersalskimi” A077 a A082 przy wejściu Piaśnicy. Na północnym krańcu jeziora przy wyjściu Piaśnicy znajdował się polski posterunek straży granicznej. Po roku 1945 akwen już całkowicie na obszarze Polski m.in. w woj. gdańskim.
Nad jeziorem miała powstać Elektrownia Jądrowa „Żarnowiec”, pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa, ale jej budowę przerwano w 1990. Obecnie znajduje się tam największa w kraju elektrownia szczytowo-pompowa (o mocy 716 MW), uruchomiona w 1982.
Jezioro Raduńskie
Jezioro Raduńskie Górne to urokliwy akwen najatrakcyjniejszej krajobrazowo części Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Piękne, urzekające ciszą, spokojem i czystą wodą.
To również jedno z jezior popularnej na Kaszubach kajakarskiej Pętli Raduńskiej skąd można wyruszyć na długą wyprawę kajakiem.