Kot Rysiek z Gdańska

i

Autor: PKM

ciekawostki

Pamiętacie Rysia z Trójmiasta? Legandarny kot będzie miał pomnik

Ta opowieść rozczulała ludzi w całej Europie. O kocie Rysiu, który odprowadza swoją rodzinę na pociąg przy przystanku PKM Gdańsk Firoga pisały zagraniczne magazyny, opowiadała o nim cała Polska. Teraz na peronie stanie rzeźba upamiętniająca rudego ulubieńca Rysia.

Kot z Gdańska

O tym kocie pisały nawet zagraniczne media. Pupil z Gdańska codziennie odprowadzał na peron swoją właścicielkę. Rudy Rysiu został dostrzeżony pod koniec maja 2023 roku, kiedy pracownicy PKM na przystanku Gdańsk Firoga spotkali kota, który odprowadzał swoich właścicieli na peron. Historia filmowa i chętnie o niej czytano w całym świecie. 

Na kilka minut przed przyjazdem pociągu do Kościerzyny, na peronie pojawiła się mama z synkiem, a za nimi podążał piękny, rudy kot, łasząc się i miaucząc. Na nasze pytanie o tego rudego słodziaka, mama odpowiedziała, że to ich kot, który wszędzie za nimi chodzi, a teraz odprowadza ich na pociąg. Powiedziała, że to nie pierwszy raz i jak tylko wsiądą do pociągu, to kot sam wróci do domu, bo mieszkają w pobliżu 

- pisano na Facebooku Pomorskiej Kolei Metropolitarnej.

Kot Rysiu z Trójmiasta

Mieszkańcy Gdańska, którzy również podróżują ze stacji PKM Gdańsk Firoga, znają Rysia doskonale. W mediach społecznościowych pojawiły się wpisy o tym jak miłe są spotkania w Rysiem. Opowieść drukowały zagraniczne media, a potencjał tej niezwykłej historii zauważono i powstała statuetka, która będzie pomnikiem - pamiątką po kocie Ryśku z Gdańska. Pełnych czułości spacerów i odprowadzania na pociąg już nie zobaczymy, bo rodzina już tu nie mieszka, ale Rysiu ma się dobrze i będzie obecny na odsłonięciu pomnika. 

Kot z PKM Firoga będzie miał swój pomnik

Autorką statuetki jest Blanka Kamińska, studentka Wydziału Rzeźby i Intermediów gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Na naszym zdjęciu możecie zobaczyć jej model z gliny, który posłużył później do przygotowania odlewu samej rzeźby Rysia.

Kiedy odsłonią pomnik kota Ryśka?

Ostateczny efekt jej pracy będzie można zobaczyć już 1 czerwca 2024 r. na przystanku PKM Gdańsk Firoga. 

W odsłonięciu swojej figurki uczestniczyć będzie również osobiście kot Rysiu wraz ze swoją Panią Patrycją Makowską. Będzie to niepowtarzalna jedyna okazja żeby sfotografować razem oba Ryśki

- informują organizatory wydarzenia. 

Zachęcamy Was do przybycia na Firogę pociągiem – dlatego właśnie godzinę odsłonięcia figurki kota Rysia zaplanowaliśmy na 11:15, gdyż o godz. 11:07 przyjeżdżają na Firogę dwa pociągi z Kartuz i z Gdańska Wrzeszcza. Te osoby, które przyjadą do nas pociągiem mogą liczyć na niespodzianki od PKM. 🙂🚆👍Przygotowaliśmy także specjalnie na ten dzień ekstra gadżet w postaci breloka do kluczy z miniaturką figurki kota Rysia.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: redakcja.trojmiasto@eska.pl.

GALERIA: Krew może oddać też pupil. Kotka Tosia już to zrobiła

Pomorskie. Kolejka przed budką z lodami. Uda się ją uratować?