palma

i

Autor: mat. pras.

Palma z Parku Oliwskiego jednak nie spocznie na UG. Została wywieziona

2022-05-27 17:00

Pień 180-letniej palmy z Parku Oliwskiego wywieziony z Uniwersytetu Gdańskiego. Przypomnijmy, kłodzina miała być wyeksponowana na Wydziale Biologii UG. Dziekanat twierdzi jednak, że do tej pory nie otrzymał żadnego dokumentu, który potwierdzałby, że ZDiZ przekazuje drzewo.

- Myśmy na tą sprawę też nie mogli niczego z tą palmą zrobić, bo ona nie była naszą własnością. Rozmowy z ZDiZ-em skończyły się na niczym. Poprosiłem o wywiezienie tej palmy, bo nie jesteśmy magazynem. Przywieźli nam ją, dlatego że trzeba było coś z nią zrobić. Wydaje mi się, że ten pomysł na początku był atrakcyjny, ale kwestie finansowe samej ekspozycji, przynajmniej na nas, podziałały jak kubeł zimnej wody - mówi dziekan Wydziału Biologii, prof. Dariusz Szlachetko.

Nieoficjalnie, kłodzina aktualnie znajduje się w magazynie Zarządu Dróg i Zieleni. Jak mówi nam jego rzeczniczka, Magdalena Kiljan, zgodnie z decyzją Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, 3-metrowy fragment pnia trafi na wystawę do palmiarni.

- Konieczna konserwacja zostanie przeprowadzona przez GZDiZ. Po przesuszeniu i uzgodnieniu sposobu ekspozycji z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, zaproponujemy wskazanym także przez PWKZ jednostkom naukowym pozostałą część kłodziny do celów dydaktycznych, naukowych i wystawienniczych - dodaje Magdalena Kiljan.

A pniem palmy interesuje się też między innymi Muzeum Gdańska.