Spacer jesienią

i

Autor: Pixabay

Osoby, które szybko chodzą, żyją dłużej. Najnowsze badania nie pozostawiają złudzeń

2022-09-27 11:29

Osoby, które szybciej chodzą, żyją dłużej, niż ci, preferujący spacerowy krok. Najnowsze badania brytyjskich naukowców zadziwiają. Na co szczególnie zwrócono uwagę?

Naukowcy z Wielkiej Brytanii sprawdzili, czy tempo chodzenia może wpłynąć na długość życia. Jak się okazuje, wpływa i to jak. Wspomniane badanie powstało przy okazji pracy naukowej dotyczącej problemu otyłości, sprawności fizycznej wpływających na długość życia.

Zapytano badanych, w jakim tempie chodzą. Później przeprowadzone zostały badania medyczne, mające na celu oszacowanie prawdopodobnej długości życia. Wyniki zaskoczyły, bo okazało się, że ci, którzy szybciej chodzą, mają szansę żyć znacznie dłużej, niż te osoby, które lubią chodzić spacerowym krokiem.

Przebadano łącznie 475 tysięcy Brytyjczyków, a wyniki zostały opublikowane na łamach magazynu Mayo Clinic Journal.

Osoby chodzące szybko: W przypadku kobiet prawdopodobna długość życia między 86,7 a 87,8 lat, a u mężczyzn między 85,2 a 86,8 lat. Osoby chodzące wolno: W przypadku kobiet prawdopodobna długość życia to 72,4 lata, a u mężczyzn 64,8 lat. Jak to wytłumaczyć?

Jak się okazuje, na długowieczność wpływa masa ciała, lecz również tempo chodzenia związane jest mocno z aktywnością fizyczną. Osoby z nadwagą chodzą wolniej, jednak to nie one są w najgorszej sytuacji. Gorzej mają osoby z niedowagą. W końcu szybszy krok to też wysiłek dla naszego organizmu.

Sułek: - Ja walczę o medale, a mama o zdrowie. Obie się nie poddamy!