W czwartek (20 kwietnia) w urzędzie marszałkowskim w Gdańsku podpisano umowę na dofinansowanie remontu oddziału Alergologii, Immunologii i Chorób Płuc Szpitala Dziecięcego Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku.
"Podpisaliśmy umowę na prawie 13,6 mln zł z funduszy europejskich, a wcześniej zabezpieczyliśmy ponad 5,2 mln zł z budżetu województwa"
– mówił, cytowany w przesłanym komunikacie, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.
Podkreślił, że jest to, jak dotąd, największa inwestycja realizowana w szpitalu na Polankach. "Jestem przekonany, że po jej zakończeniu mali pacjenci będą mieli bardziej komfortowe warunki diagnostyki i leczenia, a personel pracy" – stwierdził.
Polecany artykuł:
Remont gdańskiego szpitala. Co zostanie zmodernizowane?
"To niezwykle wyczekiwana inwestycja, która pozwoli na skrócenie czasu realizacji świadczeń opieki zdrowotnej poprzez przeniesienie ciężaru z pełnej hospitalizacji szpitalnej na hospitalizację jednodniową, co znacznie przyspieszy proces leczenia" – mówiła, również cytowana w komunikacie, prezes szpitala Małgorzata Paszkowicz.
Modernizacja będzie polegać na przebudowie oddziału oraz zakupie nowoczesnego wyposażenia medycznego i niemedycznego. Zakres prac obejmie zmianę układu pomieszczeń. Powstaną m.in. izolatki dla pacjentów, sale chorych, gabinety lekarskie oraz pomieszczenia do przeprowadzania specjalistycznych badań. Budynek zostanie w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych m.in. dzięki zamontowaniu windy.
Powstaną też nowe miejsca parkingowe dla pacjentów. Zostanie kupiona nowoczesna aparatura i sprzęt medyczny. Umożliwi to prowadzenie diagnostyki i hospitalizacji dla większej liczby pacjentów na najwyższym światowym poziomie. Oddział zwiększy także obsługę pacjentów w ramach hospitalizacji jednodniowej.
Rzecznik placówki Jarosław Cejrowski zapewnił, że remont nie wpłynie na funkcjonowanie oddziału, który przez najbliższe miesiące będzie świadczyć usługi w innej lokalizacji.
Szpital Dziecięcy Polanki jest jedyną w województwie pomorskim wielospecjalistyczną placówką o profilu pediatrycznym. W szpitalu diagnozowane i leczone są niemowlęta, dzieci i młodzież do 18 lat. Placówka specjalizuje się w chorobach wieku dziecięcego, głównie o podłożu pneumonologicznym, alergologicznym i immunologicznym.
"Nasze województwo jest piąte w kraju pod względem liczby hospitalizowanych pacjentów na oddziałach alergologicznych dla dzieci. Leczeni są zwłaszcza chorzy na astmę, zapalenie skóry, choroby i nosa i zatok, a także zapalanie płuc" – mówiła, cytowana w komunikacie, dyrektor Paszkowicz.
Rocznie placówka udziela świadczeń dla ponad 30 tys. pacjentów.
Remont oddziału ma potrwać do listopada br