Oferta pracy w muzeum wywołała spore poruszenie. Pracownik ma oprowadzać i... sprzątać toalety

i

Autor: canva

Oferta pracy w muzeum wywołała spore poruszenie. Pracownik ma oprowadzać i... sprzątać toalety

2022-11-24 13:30

Oprowadzi turystów, a także zadba o porządek... w sanitariatach. Między innymi takie obowiązki czekają na Opiekuna Ekspozycji - Przewodnika Muzealnego w Muzeum Gdańska. Opublikowana w Internecie oferta pracy wywołała spore poruszenie w środowisku przewodników. Czy rzeczywiście jest taka szokująca?

Muzeum Gdańska ogłasza nabór na stanowisko; Opiekun ekspozycji – przewodnik muzealny. Jak czytamy, do jego obowiązków należeć ma: 

1. oprowadzanie turystów po wybranych oddziałach Muzeum Gdańska2. obsługa ruchu turystycznego3. dozór zwiedzających4. dozór zbiorów w salach ekspozycyjnych5. sprzątanie sal wystawowych i sanitariatów

Zazwyczaj, najwięcej kontrowersji, w przypadku ogłoszeń o prace jest w kwestii wynagrodzenia. Tu spore poruszenie wywołał jednak podpunkt piąty opublikowanej przez Muzeum oferty, czyli sprzątanie sal wystawienniczych i sanitariatów.

Czy faktycznie nowy pracownik będzie musiał sprawdzać czystość toalet? Temu tematowi przyjrzała się nasza reporterka - Dominika Bakura.

Ze względu bezpieczeństwa w obiektach muzealnych tylko pracownicy zatrudnieni na etat mogą pełnić takie funkcje

- tłumaczy Alicja Bittner z Muzeum Gdańska.

Jak dodała, muzeum nie zatrudnia zewnętrznej firmy sprzątającej. "Pracownik na takim stanowisku przygotowuje kompleksowo salę i oddział, w którym pracuje do obsługi zwiedzającego" 

Ekspozycji w gdańskim Muzeum może liczyć na wynagrodzenie w wysokości niespełna trzech i pół tysiąca złotych brutto.