Złe wyniki egzaminu ósmoklasisty, co zrobić?
Egzamin ósmoklasisty można zakwestionować. Precyzyjnie pisząc: zakwestionować jego wynik. Gdy każdy punkt liczy się przy rekrutacji do szkoły średniej, warto przyjrzeć się dokładnie ocenie jaka widnieje na dokumencie.
Jak odwolać się od wyniku egzaminu ósmoklasisty i uzyskać więcej punktów do szkoły średniej?
W rekrutacji do wymarzonego liceum lub innej szkoły średniej pod uwagę brane są oceny, punkty przyznane między innymi za wolontariat oraz najważniejsze: punkty z egzaminu ósmych klas. W tym roku każdy punkt będzie ważny, ponieważ po reformie oświaty do szkół średnich idzie wyjątkowo dużo uczniów: 1,5 rocznika. Co, gdy mamy ich zbyt mało? Warto skorzystać ze ścieżki odwoławczej. Wynik egzaminu ósmoklasisty możemy zakwestionować.
Jak sprawdzić wyniki egzaminu ósmoklasisty?
Pierwsze wyniki są już znane - by je obejrzeć, trzeba zalogować się do internetowego systemu.
Wyniki egzaminów ósmoklasisty są publikowane:
- 3 lipca wyniki w wersji on-line
- 6 lipca odbiór zaświadczeń papierowych.
Zaświadczenia papierowe będą czekać w sekretariatach szkół 6 lipca. Do placówek trafią zaświadczenia do szkół podstawowych zostaną przekazane zaświadczenia dla uczniów, od tego dnia będą mogli je odbierać uczniowie.
Wyniki z egzaminu ósmych klas podawane są w specyficzny sposób. Ocena pozwala na określenie swojego poziomu wiedzy ale też uwzględnia średnie krajowe.
Poprawienie wyniku egzaminu ósmych klas
Jeżeli nie zgadzamy się z wynikiem egzaminu, możemy go zakwestionować. By to zrobić, trzeba napisać odpowiedni wniosek.
Wniosek o wgląd do egzaminu ósmoklasisty w OKE
Jak napisać wniosek, dzięki któremu jest szansa na przyznanie dodatkowych punktów? Najpierw musimy obejrzeć pracę. By to zrobić, składamy pismo do dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Pracę zgodnie z uprawnieniami jakie daje Ministerstwo Edukacji może obejrzeć uczeń oraz rodzic. By to zrobić, trzeba osobiście przyjechać do siedziby odpowiadającej nam OKE.
Jak złożyć wniosek o wgląd w egzamin ósmoklasisty?
Wniosek można złoży osobiście lub drogą elektroniczną. Musimy podać dane:
Wniosek powinien zawierać:
- imię i nazwisko zdającego;
- PESEL;
- dane teleadresowe (w tym adres e-mail i nr telefonu);
- przedmiot i poziom egzaminu, którego wgląd dotyczy.
Ósmoklasista z rodzicami, by zobaczyć pracę musi przyjechać osobiście do komisji okręgowej. Pracę można obejrzeć na miejscu w terminie wyznaczonym przez dyrektora OKE. Termin wyglądu pracy ósmoklasisty powinien być wyznaczony w ciągu 5 dni.
Jak napisać odwołanie od wyników egzaminu ósmoklasisty?
Gdy obejrzymy prace i mamy wątpliwości dotyczące oceny egzaminu ósmoklasisty, możemy poprosić o ponowne sprawdzenie. Mamy na to dwa dni. Aby praca została ponownie oceniona, trzeb złożyć kolejny wniosek. W nim podajemy już przyczynę naszych wątpliwości. Praca będzie ponownie oceniona, może się okazać, że przez błąd egzaminatora dostaliśmy mniej punktów i ocena będzie poprawiona.
- Wniosek o ponowną ocenę egzaminu ósmoklasisty składamy max 2 dni po obejrzeniu pracy.
- Wniosek można złożyć w formie elektronicznej lub papierowej do dyrektora OKE.
- Wymagane jest uzasadnienie.
Weryfikacji OKE dokonuje się w terminie siedmiu dni od dnia otrzymania wniosku Gdy zarzuty dotyczą kwestii technicznych - na przykład źle policzonych punktów - sprawdza to pracownik komisji. Jeżeli mają merytoryczny charakter to budzące kontrowersje zadania ponownie sprawdza egzaminator.
Dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej informuje pisemnie o wyniku weryfikacji sumy punktów, w terminie czternastu dni od dnia otrzymania wniosku. Jeżeli w wyniku przeprowadzonej weryfikacji suma punktów została podwyższona, dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej dyrektor OKE anuluje wydany dokument wskazujący uzyskany wynik i wyda nowy, odzwierciedlający poprawny wynik egzaminu określony po przeprowadzeniu weryfikacji
- wynika z przepisów, które opisał portal prawo.pl.
Rekrutacja do szkoły średniej
Chociaż punkty uzyskane w rekrutacji do szkoły średniej są bardzo ważne, to jednak nie ma możliwości, by uczeń nigdzie się nie dostał. Po rekrutacji, rekrutacji uzupełniającej osoba, która nie dostała się do żadnej placówki zostanie "przydzielona" do szkoły w której są wolne miejsca.
Wykazy takich szkół, niezwłocznie po ogłoszeniu wyników postępowania rekrutacyjnego, są ogłaszane przez kuratorów oświaty. Uczeń może wybrać spośród placówek w całym kraju.