Budynek Dawnej Szkoły Wojennej

i

Autor: Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

wiadomości

Nowy zabytek w Gdańsku. To dawna Szkoła Wojenna

2025-01-08 17:31

Budynek dawnej Szkoły Wojennej w Gdańsku został wpisany do rejestru zabytków. Szkolili się tutaj niemieccy wojskowi. Teraz jest w nim urząd pracy.

Historia Szkoły Wojennej w Gdańsku. Kto tam się uczył? 

Szkoła Wojenna w Gdańsku funkcjonowała w latach 1893-1919. Szkoła powstała w budynku dawnych koszar batalionu pionierów, których jednostka została dyslokowana w 1890 r. do Królewca.

Nauka obejmowała kursy oficerskie, kończące się uzyskaniem patentu na oficera oraz kursy doszkalające dla oficerów. Podstawowy kurs trwał 35 tygodni i obejmował zajęcia teoretyczne oraz praktyczne. Jednocześnie naukę pobierało ponad 100 osób. Szkoła posiadała ujeżdżalnię, plac do jazdy konnej, krytą halę do ćwiczeń i szermierki.

Uczelnia istniała do 1919 r. w którym nastąpiła jej likwidacja w związku z demilitaryzacją obszaru Wolnego Miasta Gdańsk. Szkołę ukończyło 3,5 tysiąca absolwentów, w tym: Erwin Rommel – feldmarszałek niemiecki z czasów II wojny światowej i Lothar von Richthofen – niemiecki pilot, as myśliwski czasów I wojny światowej.

Wpis do rejestru zabytków

Budynek Szkoły Wojennej znajduje się w Śródmieściu Gdańska przy ul. 3 Maja 9. Zbudowany został w 1884 roku, na terenie dawnego cmentarza, jako koszary pionierów.

Gmach został nadbudowany o jedno piętro i poddasze w momencie uruchomienia szkoły. Od momentu likwidacji szkoły w 1919, po dzień dzisiejszy, budynek mieści urzędy. Do czasów współczesnych nie zachowały się inne budynki szkoły poza gmachem głównym.

Już wcześniej dawna Szkoła Wojenna była wpisana do gminnej ewidencji zabytków.  Teraz została wpisana na listę zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Trójmiasto Radio ESKA Google News
Autor:

Wpis do rejestru zabytków, który dokonał się ostatnio, oznacza najwyższą formę ochrony konserwatorskiej. Wszelkie prace w tego rodzaju budynku muszą odbywać się pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków, a nieprzestrzeganie jego wytycznych grozi dla inwestora szykanami

- tłumaczy Marcin Tymiński, rzecznik prasowy Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków portalowi miejskiemu gdansk.pl.

GALERIA: W nim mieszkania kupowało się tylko za dolary. Poznaj historię budynku Olimp w Gdańsku

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].

Pomorskie. Ta dzielnica to matka murali w Gdańsku. Zaspa i jej 60 dzieł