Port Czystej Energii w Gdańsku

i

Autor: Piotr Wittman/ gdansk.pl

ekologia

Port Czystej Energii bliski uruchomienia. Będzie wytwarzał ciepło i energię z naszych odpadów

2025-01-08 17:32

W 2025 roku oddana zostanie do użytku instalacja termicznego przekształcania odpadów komunalnych Port Czystej Energii na Szadółkach. Jako nowoczesna spalarnia śmieci będzie produkować jednocześnie energię elektryczną i ciepło. Łączna wartość inwestycji rozpoczętej w 2020 r. wyniosła ponad 750 milionów złotych. 

Instalacja termicznego przekształcania odpadów komunalnych Port Czystej Energii na Szadółkach to kluczowy element systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w Gdańsku. 

Podstawowym zadaniem Portu Czystej Energii jest termiczne przekształcanie nienadających się do recyclingu odpadów, z których powstanie ciepło systemowe i energia elektryczna

- informuje Marta Bańka, rzeczniczka prasowa PCE na łamach miejskiego portalu gdansk.pl.

Spalaniu będą podlegać np. zużyte pieluchy jednorazowe, podpaski, patyczki i waciki kosmetyczne, styropian, zabrudzony papier, folie po słodyczach, nabiale itp.

Mieszkańcy segregują je jako odpady mieszane. Śmieci te będą spalone w Porcie Czystej Energii w temperaturze od 850 do 1050 stopni Celsjusza.

Roczna produkcja energii elektrycznej w Porcie Czystej Energii - 114 000 MWh - wystarczy na pokrycie zapotrzebowania 54 000 gospodarstw domowych.

Planowana roczna produkcja energii elektrycznej w zakładzie na Szadółkach posłuży też, dla przykładu, na potrzeby:  

  • 3,5 roku pracy gdańskiego taboru tramwajowego
  • 11 lat oświetlenia drogowego w Gdańsku

Natomiast wyprodukowane w ciągu roku w PCE ciepło -  509 000 GJ - zaspokoi potrzeby 19 000 gospodarstw domowych w okresie zimowym, a 70 000 w miesiącach letnich (na podgrzanie wody).

Marta Bańka dodaje, że działalność Portu Czystej Energii przyniesie szereg korzyści, zarówno dla gdańszczan, jak i środowiska naturalnego.

Trójmiasto Radio ESKA Google News
Autor:

Są nimi przede wszystkim ograniczenie składowania odpadów i emisji gazów ze składowisk, a także mniejszy ślad węglowy związany z transportem odpadów. To także znacznie mniejsze emisje zanieczyszczeń do środowiska niż w przypadku spalania węgla kamiennego czy gazu ziemnego, stabilizacja opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi i budowanie samowystarczalności i bezpieczeństwa energetycznego miasta

– tłumaczy.

Rzeczniczka prasowa PCE podkreśla też, że ciepło ze spalarni odpadów jest tańsze od pozyskiwanego z elektrociepłowni zasilanej paliwami kopalnymi.

Jak i kiedy będzie działać Port Czystej Energii? Co z odpadami ze spalarni? 

W całej Europie jest obecnie blisko 500 spalarni odpadów. W Polsce tego typu zakładów jest wciąż zbyt mało. Działa osiem instalacji: w Białymstoku, Bydgoszczy, Koninie, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie i Warszawie.  

Jednak gdański zakład jako jedyny w kraju jest wyposażony w dwie instalacje do redukcji tlenków azotu: nieselektywną redukcję katalityczną SNCR (ang. Selective Non–Catalytic Reduction) oraz selektywną redukcję katalityczną SCR (ang. Selective Catalytic Reduction) z wtryskiem wody amoniakalnej przed reaktorem.

Ponadto, instalacja w PCE wyposażona jest w filtr workowy, który pozwala na całkowite usunięcie zawartości pyłów (pozostałości popiołów lotnych) przez filtrację spalin. Emisja oczyszczonych spalin do powietrza nastąpi przez sięgający 65 metrów komin. Pozwoli to na najbardziej efektywne rozproszenie substancji pozostających w parze wodnej. Do atmosfery trafią niemal całkowicie oczyszczone spaliny.

W wyniku termicznego unieszkodliwiania odpadów komunalnych w PCE powstaną tzw. odpady wtórne - żużle i popioły paleniskowe oraz odpady z oczyszczania spalin. Będą one zagospodarowywane i wykorzystywane m.in. do produkcji bloczków betonowych, kruszyw i mieszanek budowlanych.

Większość odpadów (ponad 70 procent) trafi do Portu Czystej Energii z pobliskiego Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku.

Poza tym, do PCE będą przywożone odpady komunalne z prawie 40 pomorskich gmin m.in. Kolbud, Żukowa, Pruszcza Gdańskiego, Kartuz, Tczewa, Stegny, Krynicy Morskiej, Sztumu, Sztutowa, Kwidzyna, Prabut i Dzierzgonia. Port Czystej Energii zostanie uruchomiony w I połowie 2025 roku. 

GALERIA: Rok 2024 na Pomorzu. Te wydarzenia będziemy wspominać latami

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].

Pomorskie. Tutaj było pierwsze lotnisko w Gdańsku. Teraz to centrum miasta