ranking

Nowy ranking szkół przyjaznych osobom LGBTQ+. Jakie szkoły są w TOP 10 na Pomorzu?

2024-05-02 14:42

"Bednarska" - I społeczne liceum ogólnokształcące im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie zostało najwyżej ocenione w najnowszym Rankingu Szkół Przyjaznych Osobom LGBTQ+. To 4. ogólnopolska edycja, ale wyniki po raz pierwszy zaprezentowano w gmachu Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jak wygląda sytuacja na Pomorzu?

Fundacja GrowSPACE po raz pierwszy ogłosiła wyniki Rankingu Szkół Przyjaznych Osobom LGBTQ+ w gmachu Ministerstwa Edukacji Narodowej, a nie - jak dotychczas - przed budynkiem.

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz podkreśliła, że to moment szczególny. "Do tej pory, zanim nasze kierownictwo na czele z ministrą (Barbarą) Nowacką zagościło w progach ministerstwa, nie było miejsca dla wszystkich młodych osób w szkole. Nie było tego miejsca w wymiarze symbolicznym, ale nie było też tego miejsca w Ministerstwie Edukacji Narodowej" - powiedziała.

"Nie bójmy się tego powiedzieć: queerowa młodzież, osoby, dzieci LGBT nie były mile widziane tutaj. Obiecaliśmy to zmienić i dotrzymujemy słowa o budowaniu bezpiecznej, otwartej, przyjaznej szkoły - szkoły zaufania"

- podkreśliła Piechna-Więckiewicz. Dodała, że "równi w różnorodności" to jedno z haseł, które przyświeca obecnemu Ministerstwu Edukacji Narodowej.

Nowy ranking szkół przyjaznych osobom LGBTQ+. Jakie szkoły są w TOP 10 na Pomorzu?

Ranking szkół przyjaznych osobom LGBTQ+ stworzono na podstawie opinii 20 tys. osób z 16 województw. Oceniono w nim ponad dwa tysiące szkół. W pierwszej dziesiątce znalazły się placówki, które już wcześniej były wyróżnianie, ale i debiutanci.

Jak wygląda sytuacja na Pomorzu? Sprawdźcie w galerii poniżej! 

Mr. Polska od hitu "Złote Tarasy" ma kandydata na lato! Oto jego "Pin do konta"