Nowa hala i hotel w Gdańsku

i

Autor: Dominik Paszliński/ gdansk.pl, wizualizacje MTG

wiadomości

Nowa hala i hotel w Gdańsku. To wszystko będzie kosztować 140 mln złotych

2024-07-11 13:28

Na terenie Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnego AmberExpo w gdańskiej Letnicy powstanie nowa hala o powierzchni prawie 4 tys. metrów kwadratowych oraz trzygwiazdkowy, pięciokondygnacyjny hotel ze 160 pokojami.

Spółka Międzynarodowe Targi Gdańskie ogłosiła konkurs na realizację tej inwestycji, która ma kosztować ok. 140 mln zł. Czwarta hala MTG będzie miała charakter wielofunkcyjny. W razie potrzeby będzie można w niej stworzyć na potrzeby kongresowe audytorium na ok. 1200 miejsc. Hala ma być gotowa do użytku w lipcu 2025 r., a hotel rok później. 

O planach inwestycyjnych poinformowano w środę (10 lipca) na konferencji prasowej w miejscu, gdzie zostanie zbudowana hala wraz z hotelem. 

Nowa hala i hotel to nie tylko nowy impuls rozwoju gospodarczego, ale także możliwość przyciągania do Gdańska takich wydarzeń, które dotychczas z braku miejsca nie mogły się u nas odbywać. Po okresie pandemii COVID-19 widzimy, że ludzie wracają do bezpośrednich spotkań, relacji twarzą w twarz oraz prezentacji swoich pomysłów i towarów na żywo, a przemysł targowo-kongresowy znów jest na fali

– powiedziała Aleksandra Dulkiewicz. 

Prezydent Gdańska podkreśliła, że tylko w ubiegłym roku Międzynarodowe Targi Gdańskie podczas różnych wydarzeń odwiedziło 250 tysięcy osób. 

Musimy być przygotowani do obsługi większych wydarzeń np. konferencji czy kongresów medycznych, w których w jednym czasie i jednym miejscu może wziąć udział ponad tysiąc osób. Ta inwestycja będzie spełnieniem standardów znanych z Europy Zachodniej

- dodała. 

Perspektywa nowej hali już teraz otworzyła drzwi do zakontraktowania 35. dorocznego spotkania hipertensjologów z całego świata - European Meeting on Hypertension, które odbędzie się w AMBEREXPO pod koniec maja 2026 r. Dopinane są także szczegóły kolejnego, międzynarodowego kongresu medycznego.

Chcemy, żeby to nowe centrum wystawienniczo-kongresowe z hotelem odpowiadało wyzwaniom współczesnego świata, XXI wieku. W ubiegłym roku Międzynarodowe Targi Gdańskie zorganizowały ponad 110 wydarzeń

– zaznaczył Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i gospodarki, zajmujący się na co dzień m.in. programem “Innowacyjne Miasto” zwrócił uwagę, że planowana przez AmberExpo inwestycja to kolejne narzędzie w mieście, które pomoże zrównoważyć tradycyjny ruch turystyczny, ale też ten związany z obsługą większych spotkań i seminariów. 

W procedurze konkursowej na wybór partnera do budowy hali wraz z hotelem połączonej z późniejszą dzierżawą i zarządzaniem częścią hotelową MTG roześle zapytania do 15 podmiotów gospodarczych.  

Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie MTG przyjmuje do 9 sierpnia 2024 r.

Szacujemy, że koszty budowy wyniosą około 140 mln zł. Mamy potwierdzenie o słuszności tego przedsięwzięcia od Urzędu Miasta Gdańska oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, czyli naszych dwóch głównych właścicieli, odzwierciedlony w wieloletnich prognozach finansowych. Mamy decyzję od Pekao SA na finansowanie projektu, plus negocjujemy z PFR zaangażowanie kapitałowe. Dodatkowo, od dzierżawcy będziemy oczekiwać czynszu dzierżawnego, który pozwoli obsłużyć finansowanie hotelu

- dodał Andrzej Bojanowski.

Hala i hotel – jak to będzie wyglądało? Kiedy budowa?

Pierwsza gotowa będzie hala spełniająca cele wystawiennicze i konferencyjne oraz przystosowana do produkcji filmowej i działalności estradowej. Obiekt o powierzchni ok. 3990 m2 ma być oddany do użytku w lipcu 2025 r. Hala będzie też mieć na zapleczu część magazynową o powierzchni ok. 1514 m2.

W trzygwiazdkowym hotelu o powierzchni ponad 7100 m2 znajdzie się 160 pokoi (34 - jednoosobowe, 122 - dwuosobowe, w tym 4 dostosowane dla osób niepełnosprawnych, 4 - trzyosobowe). Jego otwarcie planowane jest w czerwcu 2026 r. 

Nowy obiekt powstanie na działce znajdującej się między obecnym kompleksem AMBEREXPO a przystankiem kolejowym Gdańsk Stadion Expo. Na dachach hali i hotelu znajdą się panele fotowoltaiczne.

GALERIA: Parki wodne na Pomorzu

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: redakcja.trojmiasto@eska.pl.

Pomorskie. Open'er Festival 2024 w Gdyni