Norweski następca tronu, książę Haakon przyjeżdża do Gdańska
W Gdańsku następcę tronu powita na Zielonym Moście na Starówce prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz. Następnie książę w Ośrodku Kultury Morskiej obejrzy wystawę "Bałtyk. Morze zielonej energii", która opowiada o morskiej energetyce wiatrowej.
Wystawa powstała dzięki dwóm firmom energetycznym Equinor i Polenergia, które wspólnie budują na Morzu Bałtyckim farmy wiatrowe. Equinor jest norweską firmą, która buduje w Łebie nowoczesną bazę operacyjno-serwisową mającą być kluczowym centrum obsługi farm wiatrowych na Bałtyku. Przy okazji wizyty następca tronu Norwegii ma odsłonić tablicę pamiątkową, która stanie w porcie w Łebie, gdzie budowana jest baza Equinoru.
Książę Haakon złoży kwiaty przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 r. Zwiedzi też Europejskie Centrum Solidarności, gdzie spotka się z Lechem Wałęsą.
Zaplanowano też krótkie spotkanie z przedstawicielami norweskiego i polskiego biznesu. Podczas wizyty w Gdańsku następcy tronu będzie towarzyszyć sekretarz stanu w norweskim ministerstwie handlu i przemysłu Ragnhild Sjoner Syrstad.
Z Gdańska książę ruszy do Warszawy
W środę w Warszawie jednym z głównych punktów wizyty będzie uroczyste podpisanie międzyrządowych umów między Polską a Norwegią, Islandią i Liechtensteinem dotyczących wdrażania Funduszy Norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) na lata 2021–2028.
W ceremonii weźmie udział minister spraw zagranicznych Norwegii Espen Barth Eide, stronę polską będzie reprezentować ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Obecni będą również ambasador Lichtensteinu przy UE Pascal Schafhauser i stały sekretarz stanu Islandii Martin Eyjolfsson.
Fundusze norweskie, a właściwie Norweski Mechanizm Finansowy i Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim. Polsce w czwartej edycji przyznawania funduszy przysługuje 925 mln euro.
Książę Haakon i szef norweskiej dyplomacji odwiedzą szkołę podstawową nr 23, która została zmodernizowana za pieniądze z funduszy norweskich. Zwiedzą też muzeum POLIN, gdzie spotkają się z z jego dyrektorem Zygmuntem Stępniewskim i przewodniczącym Zarządu Stowarzyszenia Żydowskiego Instytutu Historycznego Piotrem Wiślickim. Po wystawie stałej oprowadzi ich wicedyrektorka POLIN Łucja Koch. Książę spotka się też z ukraińską młodzieżą i przedstawicielami organizacji pozarządowych.
Podczas wizyty w Warszawie następca tronu Norwegii spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą.
Przedtem książę Haakon wraz z szefem norweskiej dyplomacji wezmą udział w seminarium promującym współpracę obu państw w dziedzinie przemysłu zbrojeniowego, na którym Polskę będzie reprezentował wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. W dyskusji panelowej na temat "Polsko-norweska współpraca w zakresie bezpieczeństwa i obronności - co oba kraje mogą zrobić wspólnie, aby zwiększyć sojusznicze zdolności odstraszania i zdolności przemysłowe?” będą również uczestniczyć przedstawiciele przemysłu zbrojeniowego obu państw.
Zwieńczeniem wizyty następcy tronu Norwegii i szefa norweskiej dyplomacji będzie wspólna konferencja prasowa.
Książę Haakon - następca trony Norwegii
Książę Haakon jest jedynym synem króla Norwegii Haralda V. Urodził się 1973 roku, po liceum wstąpił do marynarki wojennej, obecnie ma stopień admirała. Ponadto zdobył licencjat z politologii na Uniwersytecie Berkeley, a następnie studiował w London School of Economics, gdzie uzyskał stopień magistra. Jego żoną jest księżna Mette-Marit Tjessem Hoiby, z którą ma syna i córkę.
Książę po raz pierwszy odwiedził Polskę w 2005 roku. W 2011 roku wygłosił na Uniwersytecie Warszawskim, w ramach cyklu "Wykłady Kapuścińskiego”, wykład pod tytułem "Rozwój i godność ludzka"